Artykuły instalacyjne przy budowie domu

kableDużą grupę materiałów niezbędnych podczas budowy domu drewnianego stanowią artykuły instalacyjne. Dzięki nim mamy elektryczność, bieżącą wodę, ogrzewanie i kanalizację.

Łącznie generują niemałe koszty, bo należy zaliczyć do nich piece grzewcze, kaloryfery i systemy rur do ogrzewania podłogowego wraz z wszelkimi zaworami, pompami i modułami komunikacyjnymi, liczniki energii, kable, rozdzielnice elektryczne, przewody wentylacyjne i wiele innych elementów. Ponieważ kupujemy je zazwyczaj w różnych miejscach, w zależności od bieżących potrzeb, często nie zdajemy sobie sprawy z ponoszonych wydatków.

Poszczególni wykonawcy chętnie biorą na swoje barki kupno wszystkich artykułów instalacyjnych. Sugerują nam duże zniżki w zaprzyjaźnionych sklepach i rozprawiają o korzyściach płynących dla nas z tego tytułu. Większość inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, co bywa ogromnym błędem z ich strony. Prawda jest bowiem taka, że z łatwością są w stanie uzyskać sami podobne zniżki, a kupując wszystkie artykuły instalacyjne samodzielnie, wchodzą w posiadanie faktur, z których będą mogli odzyskać część wydanych pieniędzy.

Warto wiedzieć, że w przypadku tego typu produktów można odliczyć większość podatku VAT, co może stanowić niebagatelną kwotę w ramach całej budowy domu drewnianego. Trzeba się jednak spieszyć ze składaniem wniosków, ponieważ ulga będzie trwała jedynie do końca bieżącego roku. Oznacza to, że każda osoba, która złoży pierwszy wniosek w 2013 roku, będzie mogła z niej korzystać przez najbliższe pięć lat. Wraz z końcem roku przepadnie możliwość składania wniosków, a co za tym idzie, znacznie wzrosną koszty budowy domu.