Bezpieczeństwo systemów komputerowych

Odpowiednie warunki pracy

Komputery są niezwykle wrażliwymi urządzeniami. Wymagają pomieszczeń klimatyzowanych i ogrzewanych, w których monitorowana będzie wilgotność i temperatura. Zmienne środowisko jest szkodliwe dla sprzętu komputerowego, skraca jego żywotność i jest przyczyną wielu usterek. Niezwykle istotne jest również stabilne zasilanie połączone z systemami podtrzymywania prądu w przypadku pojawienia się przerwy w zasilaniu. Dotyczy to zazwyczaj jednostek, które pełnią funkcję serwerów. Bardzo często stanowią serce firmy i muszą mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki pracy.

Współczesne systemy zarządzania przedsiębiorstwami oparte są o systemy informatyczne. Biznesowe aplikacje łączą intranety w ekstranety, w ramach systemów B2B i dzięki temu oferują rozmaite możliwości współpracy pomiędzy różnymi podmiotami rynkowymi. Tego typu więzi łączą składy i hurtownie ze sprzedawcami detalicznymi. Podobne systemy informatyczne umożliwiają współpracę z dostawcami i odbiorcami. Sprawne serwery są jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania tego typu rozwiązań opartych o sieci teleinformatyczne.

Rozmaite data center umożliwiają kolokacje serwerów. Jest to usługa pozwalająca na wynajęcie odpowiedniego miejsca, w którym można ulokować swój serwer. W zależności od oferty konkretnego data center, możemy wynająć miejsce w szafie serwerowej lub jedynie wynająć określoną przestrzeń, w której wstawimy własne szafy z własnymi urządzeniami. Data center umożliwiają funkcjonowanie serwerów w idealnych warunkach, które są nie do osiągnięcia przez niewyspecjalizowane firmy.