Odwrócona osmoza jest najskuteczniejszą metodą filtrowania wody spożywczej w gospodarstwach domowych, zakładach pracy, hotelach, restauracjach, barach, szpitalach czyli wszędzie tam, gdzie jest potrzeba czysta i zdrowa woda pitna. W połączeniu z filtrami, wychwytującymi cząstki stałe, tworzy bardzo skuteczny system uzdatniania wody. Bardzo ważne jest to, że metoda skutecznie eliminuje z wody wszelkie trujące związki chemiczne, które są trudne do usunięcia innymi metodami. Odwrócona osmoza jest naturalnym procesem. Do oczyszczania wody za jej pomocą nie są konieczne żadne dodatkowe substancje chemiczne.
Jak to działa
Filtry używające odwróconej osmozy bazują na naczyniu, w którym znajduje się półprzepuszczalna membrana. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia, przez membranę przedostają się jedynie cząsteczki wody, natomiast wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia zostają usunięte. Systemy stosujące odwróconą osmozę zazwyczaj mają wydajność rzędu 190 litrów na dobę. Elementem wyposażenia są również dodatkowe krany, montowane przy zlewach. Woda oczyszczona dzięki tej metodzie nadaje się do picia bez przegotowania i doskonale sprawdza się przy gotowaniu smacznych i zdrowych posiłków.
Woda pozyskiwana wskutek procesu odwróconej osmozy jest znacznie lepsza niż wody butelkowane. Jest również dużo tańsza. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest dość duży pobór wody podczas filtrowania. Znaczna część płynu pobranego z wodociągu jest przesyłana do kanalizacji. To sprawia, że rozwiązanie jest mało efektywne w domach pozbawionych kanalizacji, które przesyłają ścieki do zbiorników przydomowych.