Choroby układu sercowo-naczyniowego zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, w Polsce zalicza się je do najczęstszych powodów zgonów. Zawał serca, udar mózgu, choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, arytmia, niewydolność serca, tętniaki aorty, zakrzepica, choroba niedokrwienna to tylko niektóre schorzenia zaliczane do tego grona.
Chorobami serca, schorzeniami tętnic i żył zajmują się: kardiolog, kardiochirurg oraz chirurg naczyniowy, wspomagani przez nowoczesną diagnostykę kardiologiczną w postaci badań echokardiograficznych (tzw. echo serca) oraz elektrokardiograficznych (powszechnie znanego jako EKG).
Podstawowa diagnostyka kardiologiczna
Obie te metody (echokardiografia i elektrokardiografia) należą do nieinwazyjnych i bezbolesnych sposobów oceny pracy serca i dają precyzyjny obraz narządu. Wyniki dostępne są zaraz po badaniu, stanowiąc podstawę do postawienia diagnozy i skutecznego leczenia dla kardiologa, kardiochirurga i chirurga naczyniowego.
Echo serca to nic innego jak USG, czyli badanie struktur serca i dużych naczyń krwionośnych przy użyciu ultradźwięków. Wśród wskazań do badania można wymienić różne choroby serca i naczyń oraz osierdzia, zaburzenia rytmu pracy, wrodzone wady, zapalenie, nowotwór i wiele innych.
EKG z kolei bada przepływ impulsów elektrycznych w sercu za pomocą umieszczonych na skórze elektrod. Wskazania do wykonania badań to m.in. duszności, utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca lub też kontrola stanu zdrowia pacjenta po incydentach kardiologicznych. Badania powinno się także wykonywać profilaktycznie. W niektórych zawodach EKG wykonywane jest okresowo u pracowników, aby wykluczyć choroby mogące zagrażać ich życiu. Chodzi np. o kierowców i pilotów, od których zdrowia zależy życie innych ludzi.
Współczesna medycyna ma wiele narzędzi, by skutecznie diagnozować pacjenta z zaburzeniami kardiologicznymi. Na problemy narażone są zwłaszcza osoby z nadwagą, prowadzące siedzące tryb życia, żyjące w stresie, które za dużo pracują, a za mało odpoczywają. Groźne są także ukryte wady serca, o których nie mamy pojęcia, a które mogą się nagle uaktywnić i prowadzić do poważnych konsekwencji. Wiele zależy jednak od nas samych – regularna aktywność, odpowiednia ilość odpoczynku, a także profilaktyczne badania nie dają nam stuprocentowej gwarancji zdrowia, ale zwiększą nasze szanse na długie życie bez problemów z układem sercowo-naczyniowym.