Dom Kereta – najwęższy dom świata

16291-_dom_kereta_wnetrzeDom Kereta, nazywany najwęższym domem na świecie, jest de facto instalacją artystyczną. Został zaprojektowany jako funkcjonalna przestrzeń mieszkalna oraz pracownia, miejsce pracy twórczej dla artystów. Obiekt powstał w 2012 roku na warszawskiej Woli, na styku budynków (kamienicy przedwojennej i bloku) przy ul. Chłodnej i Żelaznej. Został otwarty 20 października 2012, przyciągając uwagę mediów i mieszkańców stolicy.

Dom Kereta ma powierzchnię 14 m², w najszerszym miejscu ma szerokość 152 centymetrów, zaś w najwęższym tylko 92, ale projektantowi Jakubowi Szczęsnemu udało się stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla izraelskiego pisarza o polskim pochodzeniu – Edgara Kereta oraz innych twórców. W założeniu Keret House ma zapraszać artystów z całego świata – zarówno tych uznanych o międzynarodowej sławie, jak i młodych twórców sztuki, którzy zostaną wyłonienie w konkursie (przewodnictwo w jury obejmie właśnie Edgar Keret).

Dom Kereta jest otwarty dla zwiedzających. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze pomieszczenia, które powinny się znaleźć w standardowym lokalu mieszkalnym – a więc salon, łazienka, kuchnia, sypialnia. Mimo wszystko jednak dom nie spełnia wymogów technicznych i nie można się w nim zameldować.