Trawa żubrówka – czyli, jak wyprodukować alkohol w domu?

trawa-zubrowkaŚwiat alkoholi fascynuje niejednego. Część z amatorów dobrych trunków poprzestaje na kupnie gotowych win, nalewek, whisky, ginów, wódek, likierów, część natomiast decyduje się na samodzielną produkcję. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo ciekawe hobby, dające wiele satysfakcji i przyjemności nie tylko twórcy, ale także jego gościom, którzy mogą kosztować domowych wyrobów alkoholowych.

Trzeba przyznać, że rynek obfituje w produkty, sprzęty i akcesoria, ułatwiające rozwój hobby, takie jak zaprawki do alkoholu, dodatki typu trawa żubrówka, drożdże gorzelnicze, enzymy, esencje, różnego rodzaju sprzęt, destylatory, cukromierze, menzurki, balony na wino, butelki itd.

Tak bogaty asortyment pozwala tworzyć wyszukane trunki na własny użytek nie tylko osobom doświadczonym, ale także początkującym adeptom sztuki gorzelniczej. Dowolność dobierania elementów składowych to największa zaleta – można tworzyć alkohole pod wybrany gust, eksperymentować ze smakami i aromatami i tworzyć własne, oryginalne kompozycje. Można także posiłkując się dostępnymi zaprawkami odtwarzać ulubione smaki np. żubrówki.

Żubrówka to polski hit eksportowy, alkohol jednoznacznie kojarzący się z Polską, i cieszący się dużą popularnością w kraju i zagranicą. Swój specyficzny smak i aromat zawdzięcza trawie żubrówce, czyli specjalnemu gatunkowi trawy o nazwie Turówka wonna (Hierochloë odorata). Dysponując dobrej jakości alkoholem oraz trawą żubrówką, możemy w warunkach domowych stworzyć ten unikalny alkohol o przyjemnym smaku i lekko zielonkawej barwie.

Do przygotowania żubrówki wystarczy tylko 1-2 źdźbła trawki Turówki wonnej, 0,5 litra wódki i szczypta cukru. Gdy napój zyska lekkie zabarwienie, jest gotowy do spożycia. Trwa to około 2 tygodni.

To tylko jeden z przykładów, jak łatwo, szybko i tanio można uzyskać domowej roboty alkohol. Na podobnej zasadzie działają różnego typu zaprawki, esencje do alkoholu, które wystarczy połączyć z alkoholem, by uzyskać wyrafinowany smak oryginału w postaci whisky, ginu, rumu, amaretto, dowolnego likieru, nalewki itp. Dzięki taki produktom można zasmakować w wysokogatunkowych, markowych trunkach bez wydawania fortuny.