Domy drewniane czy murowane?

Współczesne budownictwo daje inwestorom duże pole manewru. Najpopularniejsze są wciąż domy stawiane w technologii tradycyjnej, czyli murowane, ale coraz częściej powstają domy drewniane, oparte na kanadyjskiej technologii szkieletowej. Rosnące koszty życia zmuszają inwestorów do szukania oszczędności również w tej materii, stąd zainteresowanie budownictwem energooszczędnym. Ostatnio modne są także domy modułowe, które powstają szybko i można je łatwo rozbudować.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, szukając najodpowiedniejszego rozwiązania dla siebie?

Domy murowane

Technologia murowana ma w Polsce najdłuższe tradycje. Kojarzy się z solidnością i trwałością konstrukcji. Wobec coraz częstszych wichur, a nawet niedużych tornad, nawiedzających nasz kraj, wydaje się to najpewniejsze i najodporniejsze rozwiązanie. Na ich korzyść przemawia z pewnością długa żywotność oraz wysoka ogniotrwałość. Domy murowane chętnie wybierają rodziny wielopokoleniowe, które chcą by dom służył dzieciom, a nawet wnukom. Dzięki dużej akumulacyjności ciepła, domy te dłużej gromadzą ciepło, co jest dużą zaletą podczas mroźnych zim.

Domy drewniane

Technologia szkieletowa oparta jest na odpowiednio przygotowanym drewnie według ścisłych zasad (4-stronne struganie, suszenie komorowe, wilgotność <18%). To, plus ciśnieniowe zaimpregnowanie materiału, ma zapewnić trwałość i wytrzymałość konstrukcji na lata. Domy kanadyjskie powstają szybko ze względu na brak konieczności przerywania prac na okres zimy. Zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że są one przyjazne człowiekowi, zdrowe i ciepłe. Zdolność do samoregulacji wilgotności wpływa na mikroklimat we wnętrzu. Łatwo dokonać w nich przeróbek, m.in. instalacji (nie trzeba kuć ścian). Postawienie domu drewnianego w technologii szkieletowej jest tańsze od budowy domu murowanego.

Domy energooszczędne

Zastosowanie specjalnych rozwiązań technologicznych pozwala znacząco ograniczyć zużycie energii w domu (nawet 3-4 razy), i co za tym idzie zmniejszyć koszty eksploatacji na długie lata. To wiąże się oczywiście z większymi kosztami budowy. Wykorzystane rozwiązania to m.in. ogrzewanie z systemem rekuperacji, 3-szybowe okna, wewnętrzne ocieplenie ścian, dobra izolacja termiczna stropodachu itd. Domy energooszczędne wyróżniają się także swoją architekturą. Zamierzony cel narzuca tutaj pewne ograniczenia – domy tego typu mają niewiele okien, ulokowanych głównie od strony południowej, brak wykuszy, balkonów i innych „ozdobników”. Wszystko to sprawia, że domy energooszczędne są bardzo minimalistyczne i proste w formie.

Domy modułowe

Domy powstają z prefabrykowanych elementów konstrukcji (stalowych lub drewnianych), a gotowe moduły można ze sobą dowolnie zestawiać, jak klocki. Jest to najszybszy sposób na zamieszkanie we własnym domu. Czas oczekiwania trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Działka nie wymaga dużych przygotowań, a montaż na miejscu docelowym zajmuje ok. 1 dnia. Dom modułowy można w każdej chwili przenieść w inne miejsce.   

Wobec dużego zróżnicowania rynku, warto zadać sobie pytanie, jaki ten dom upragniony powinien być. Czy ma to być dom murowany czy drewniany, a może modułowy lub energooszczędny?