Funkcjonowanie sieci informatycznych

Serwerownia

Serwerownia

Współczesny świat opiera się na sieciach teleinformacyjnych, które łączą ze sobą kontynenty, kraje, korporacje i pojedynczych ludzi. Korzystając z możliwości, jakie daje nam Internet, bardzo rzadko zastanawiamy się, co wprawia w ruch tę ogromną pajęczynę wzajemnych połączeń. Terabajty danych, przesyłanych w sieci, przechodzą przez serwery, które udostępniają usługi innym komputerom. Oczywiście serwerem może być zwykły komputer, jednak podstawą są specjalistyczne urządzenia, przystosowane do pracy bez przerwy. Serwerowe płyty mogą obsługiwać wiele, bardzo wydajnych procesorów, mają dużo pamięci operacyjnej i szybkie dyski twarde.

Maszyny serwerowe, jak każde urządzenie elektroniczne, są niezwykle delikatne i czułe na niestabilne zasilanie i warunki zewnętrzne. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie ich otoczeniu jak największej stabilności. Do niedawna wiele firm organizowało w wydzielonych pomieszczeniach swoje własne serwerownie. Okazało się, że w większości przypadków konieczne nakłady są niewspółmiernie wysokie do możliwych efektów. Z tego powodu coraz więcej podmiotów decyduje się na skorzystanie z usług data center, czyli profesjonalnych serwerowni, oferujących outsourcing usług.

Data center zajmują się hostingiem i hotelingiem. Pierwsza usługa polega na udostępnieniu zasobów serwera, które umożliwia dzielenie się danymi z innymi komputerami. Druga usługa sprowadza się do wynajmowania powierzchni w pomieszczeniach serwerowni. W zależności od charakteru serwerowni i jej możliwości, może to mieć charakter udostępnienia miejsca w szafie serwerowej lub wynajęcia fragmentu powierzchni na wstawienie własnej szafy serwerowej.