Infrastruktura dla rowerzystów

stojak rowerowy 1Zdrowy styl życia zaczyna znajdować w naszym kraju coraz więcej aktywnych zwolenników. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakim obciążeniem dla naszego organizmu są dodatkowe kilogramy. Coraz chętniej słuchamy lekarzy, zalecających nam zdrowe odżywianie, unikanie odżywek i jak najwięcej ruchu. Najpopularniejszą formą aktywności jest jazda na rowerze. Wielu Polaków wybiera rower jako codzienny środek transportu do pracy, łącząc przyjemne z pożytecznym, bowiem ceny benzyny skutecznie zniechęcają do samochodów.

Społeczność rowerowa

Sezon rowerowy trwa zazwyczaj od połowy wiosny do połowy jesieni, co oznacza przynajmniej 6 miesięcy pogody odpowiedniej dla rowerowej jazdy. Rowery nie są w naszym kraju rejestrowane i nie wiadomo, ile ich dokładnie jest. Szacunkowo określa się, że 9 milionów Polaków posiada rower. Każdego roku przybywa w Polsce wiele kilometrów ścieżek rowerowych, które umożliwiają bezpieczną jazdę. Coraz częściej również inwestuje się w infrastrukturę dla rowerzystów. Poza ścieżkami, najważniejsze są parkingi z odpowiednimi stojakami rowerowymi, umożliwiającymi bezpieczne pozostawienie roweru.

Stojaki na rowery

Stojaki rowerowe przed restauracjami, hotelami czy atrakcjami turystycznymi pozwalają na rozwój komunikacji rowerowej. Każdy rowerzysta poszukuje miejsca, w którym mógłby bezpiecznie przypiąć rower, kiedy będzie załatwiał swoje sprawy. Jest to szczególnie istotne w przypadku rozmaitych urzędów. W praktyce obecność stojaków rowerowych przed budynkami użyteczności publicznej pokazuje, w jakim stopniu lokalna władza liczy się ze swoimi obywatelami. Nietuzinkowe rozwiązania stylistyczne przy projektowaniu stojaków rowerowych są dodatkowymi elementami, kształtującymi małą architekturę naszych miast, miasteczek i wiosek.

Stojaki rowerowe występują w różnych rozmiarach, ze zróżnicowaną ilością stanowisk, jedno- lub dwustronne, o prostej lub dekoracyjnej formie. Dzięki temu można je dopasować do charakteru i potrzeb konkretnego miejsca – na przykład na zabytkowej uliczce czy rynku dobrze komponować się będą stylowe stojaki na rowery, natomiast na nowoczesnym osiedlu lepiej sprawdzi się stojak o prostym stylu, bez żadnych ozdobników.