Jak dokarmiać ptaki?

Karmnik dla ptaków to niezbędny gadżet dla każdego, kto chce aktywnie wspierać te zwierzęta. Sposobów pomocy zwierzętom jest wiele, a jednym z najmniej absorbujących i wymagających jest właśnie dokarmianie ptaków zimą. Sprawa jest bardzo prosta – wystarczy zakupiony w sklepie zoologicznym lub wykonany własnoręcznie karmnik umieścić na balkonie lub w ogrodzie, a następnie regularnie uzupełniać w nim jedzenie. To bardzo ważne – bo ptaki przyzwyczają się do łatwego jedzenia i będą miały kłopot z żerowaniem, jeśli o nich zapomnimy. Dlatego karmienia ptaków nie można potraktować jako jednorazowej akcji i po miesiącu odpuścić. Jeśli już decydujemy się na takie działanie, musimy zachować żelazną konsekwencję, i dosypywać jedzenie przez całą zimę – od pojawienia się dużego śniegu po nastanie wiosny.

Co wrzucamy do karmnika?

Ptaki możemy dokarmiać różnego rodzaju ziarnami zbóż, orzechami, pestkami, suszonymi owocami. Dla sikorki można przygotować słoninę. Możemy też skorzystać z gotowych mieszanek lub kul połączonych z tłuszczem, które są dostępne w sklepach zoologicznych.

Karmnik najczęściej wykonany jest z drewna. Naturalny materiał jest przyjazny zwierzętom i łatwy w obróbce. Karmnik powinien mieć daszek chroniący pożywienie przed wiatrem i deszczem oraz wysuwaną tackę, którą można łatwo wymyć. Generalnie chodzi o to, by karmnik można było łatwo napełnić i wyczyścić, oraz żeby był wygodny dla ptaków, które będą z niego korzystać. Trzeba dobrze przytwierdzić go do podłoża – drzewa lub balkonu, aby nie dostały się do niego koty.

Dokarmiając ptaki zimą, pomagamy im przetrwać i przywiązujemy do konkretnego miejsca. Możemy też korzystać z przywileju podglądania ich w trakcie jedzenia, z czego na pewno ucieszą się zwłaszcza najmłodsi.

Bogata ofertę karmników znajdziemy w sklepach zoologicznych i budowlanych, na rynku pojawiają się bardzo ciekawe modele – np. wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego z przyssawką, które przytwierdzamy do szyby okna. Ich atutem jest łatwość czyszczenia i możliwość obserwowania ptaków z bardzo bliskiej odległości.