Jak przygotować się do wygłoszenia prezentacji na maturze?

egzaminMatura zawsze wiąże się ze stresem; świadomość ważności tego egzaminu, bycie ocenianym przez grono fachowców powoduje, że wielu maturzystów źle radzi sobie z ustną prezentacją swojej pracy. Co zrobić, by przejść ją jak najmniej boleśnie? Jak się przygotować, by ograniczyć stres?

15 minut – tyle czasu dostaje każdy maturzysta na swoją prezentację. Dużo czy mało? – każdy pewnie odpowie inaczej w zależności od swoich oratorskich umiejętności i pewności siebie.

Oto kilka porad dla maturzystów

Ważne jest, aby oswoić się ze swoim tematem prezentacji, podzielić ją wyraźnie na wstęp, argumentację oraz wnioski. Jeśli będziemy wiedzieli, do jakiego punktu zmierzamy, nawet jeśli zdarzy się jakieś potknięcie, zapomnimy tytułu książki, nazwiska bohatera czy ważnego argumentu, świadomość tego, co chcemy powiedzieć, nas uratuje z opresji.

Nie warto uczyć się prezentacji stricte na pamięć, zwłaszcza jeśli użyliśmy w niej sformułowań, których na co dzień nie stosujemy, bo są wyszukane. W sytuacji stresowej – a wygłaszanie prezentacji maturalnej na pewno do takich należy – może nam się zdarzyć problem z przywołaniem odpowiednich słów przygotowanego wcześniej tekstu, dlatego warto przygotować różne formuły wypowiedzi. Można to robić przed lustrem lub prezentować pracę komuś bliskiemu. Wtedy wykształcimy w sobie zdolność swobodnego formułowania myśli, tego co chcemy powiedzieć, i nie zagrozi nam chwilowy problem z pamięcią.

Oczywiste jest, że w trakcie przygotowań i wielokrotnego powtarzania swojej prezentacji maturalnej, musi dojść do pewnego utrwalenia konkretnych zwrotów i nie ma w tym nic złego, natomiast warto umieć innymi słowami przekazać swoją myśl na wypadek chwilowego zaćmienia.

Swoboda wypowiedzi jest bardzo ważna. Recytowanie prezentacji, tak jakby się nauczyło na pamięć wiersza jest bardzo źle widziana. Sprawia wrażenie, że maturzysta nie do końca wie o czym mówi, i po prostu musiał wykuć całość na pamięć.

W trakcie wypowiedzi jej poszczególne elementy powinny być wyodrębnione, warto też zaakcentować najistotniejsze punkty, aby wypowiedź nie była jednostajna i nudna. Autentyzm wypowiedzi robi dobre wrażenie, nawet jeśli po drodze zdarzy się jakieś potknięcie, bo widać, ze ktoś mówi z głowy, a nie recytuje wkuty na pamięć tekst.