Jak uchronić ogród zimowy przed nadmiernym nasłonecznieniem?

przykład ogrodu zimowegoOgrody zimowe powinny być tak ustawione, żeby nie wpadało do nich zbyt dużo promieni słonecznych. Silne nasłonecznienie działa niekorzystnie na niemal wszystkie rośliny. Niestety często pojawiają się ograniczenia projektowe, które sprawiają, że ogród musi wychodzić na południową stronę, po której jest najwięcej światła. Wtedy konieczne jest zainstalowanie rolet lub żaluzji, które będą chroniły rośliny przed przegrzaniem. Instalując jakiekolwiek zabezpieczenia, należy zadbać o łatwy dostęp do nich. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku automatyczne systemy sterowania, pozwalające operować żaluzjami lub roletami bez konieczności wchodzenia do ogrodu lub wychodzenia na zewnątrz.

Zabezpieczając ogrody zimowe przed słońcem, najlepiej jest instalować zewnętrzne osłony. W przypadku wewnętrznych żaluzji lub rolet trudno jest zachować pożądaną temperaturę pomieszczenia. Słońce, padając na osłonę, rozgrzewa ją i jednocześnie na zasadzie wymiany ciepła, ogrzewa powietrze znajdujące się pomiędzy osłoną a oknem. W ten sposób żaluzje mogą działać jak kaloryfery i powodować nadmierne ogrzewanie powietrza w ogrodzie. W przypadku rolet zewnętrznych nie ma tego typy kłopotów.

Wielu właścicieli domów stosuje również naturalne sposoby zacienienia. Najlepszym pomysłem jest zasadzenie w pobliżu drzew, które będą odbierały nadmiar promieniowania słonecznego. W ten sposób ogrody zimowe nie będą wymagały dodatkowych, kosztownych inwestycji. Wszystko jednak zależy od posadowienia domu, wielkości działki i możliwości stosowania różnych rozwiązań.