Jak wybrać najlepszą kołdrę?

Wybór kołdry, pod którą będziemy spać przez najbliższych kilka lat, powinien być dobrze przemyślany. Rynek jest tak zróżnicowany, że każdy – nawet najbardziej wymagający konsument – może znaleźć produkt, który spełni jego oczekiwania. Najczęściej decydujemy się na kołdrę całoroczną, która jest bardzo uniwersalna, chociaż na rynku dostępne są także produkty dedykowane na lato czy zimę. Nie ulega wątpliwości, że wybieramy najczęściej modele całoroczne ze względów finansowych oraz praktycznych (mało kto ma w domu miejsce na przechowywanie większej ilości pościeli).

Podstawowy wybór, przed którym stajemy, brzmi: kołdry puchowe czy syntetyczne. Oczywiście oba rodzaje kołder mają swoje mocne i słabsze strony, a także zwolenników i przeciwników.

Zalety kołdry z wypełnieniem z puchu i pierza:
– bardzo ciepłe, dzięki świetnej termoizolacji
– naturalne, przyjazne człowiekowi
– trwałe
– zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci
– przyjemne w dotyku

Zalety kołdry syntetycznej:
– można je prać w wysokich temperaturach
– mają właściwości antyalergiczne
– są stosunkowo tanie
– trwałe
– sprężyste i miękkie

Zwyczajowo konsumenci borykający się z alergią na roztocza kurzu domowego wybierają kołdry syntetyczne, które nie są dobrą pożywką dla źródła alergenów. Jednak zastosowanie nowoczesnych technologii, jak na przykład nici karbonowych w powłoczce kołdry czy poduszki, a także specjalne procesy prania puchu pozwalają używać kołder puchowych osobom cierpiącym na alergie.

Wybór zależy od indywidualnych upodobań konsumenta, który musi zdecydować, czy warto zapłacić więcej na luksusową kołdrę puchową, która jest naturalna i bardzo puszysta, czy lepiej kupić tańszą kołdrę syntetyczną, którą można wyprać.