Jak wykończyć taras

Taras jako dodatkowa przestrzeń w domu

Taras stanowi dodatkową powierzchnię domu, która pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez oddalania się od budynku. Dla większości mieszkańców domów jednorodzinnych taras jest miejscem spotkań. Można na nim wypić poranna kawę i nabrać sił przed wyzwaniami nadchodzącego dnia. Po powrocie z pracy można zasiąść na wygodnym fotelu ogrodowym i zagłębić się lekturze. Dyskretnie oświetlone i otoczone zielenią tarasy są miejscem spotkań towarzyskich, przyjacielskich majówek przy grillu lub innych wydarzeń. Tarasy stanowią jeden z podstawowych elementów, które różnią domy od mieszkań w blokach.

Budowa tarasu

Budowa, czy wykańczanie tarasu to ciężka praca, ale jej efekt wynagradza poniesione nakłady na jego wykonanie. Możemy go zrobić z tradycyjnych płytek klinkierowych, terakoty czy z kamienia. Coraz częściej montowane są na nim specjalne płyty tarasowe z piaskowca, które dzięki naturalnemu wyglądowi oraz ciekawej gamie kolorów będą pasowały do każdego domu, stanowiąc jego dodatkową ozdobę. Płyty takie można kłaść na kilka sposobów. Najczęściej kładzie się je tak, jak kostkę brukową, zachowując te same zasady umieszczania kolejnych warstw tłucznia i piasku, z użyciem zagęszczarki. Płyty są wówczas ubijane specjalnym, gumowym młotkiem dla osiągnięcia równego poziomu podłoża.

Płyty tarasowe z piaskowca mogą być również układane jak zwykłe kafle, czyli z użyciem kleju czy zaprawy. Jest to jednak nieco trudniejsza metoda, ze względu na różnice w grubości poszczególnych płyt. Stosuje się ją wtedy, gdy taras jest już zbudowany i trzeba go jedynie obłożyć, by nadać mu piękny wygląd. Trzeba pamiętać, że piaskowiec nie należy do materiałów szybkoschnących, a więc gorzej znosi miejsca pozbawione słońca, o dużym zawilgoceniu. Może się w takich zakamarkach pokrywać zielonym, niezbyt estetycznym, nalotem.