Wybierając nagrobki dla najbliższych, warto się zastanowić, jaki rodzaj kamienia będzie odporny na zmiany temperatury, opady i duże nasłonecznienie, charakterystyczne dla naszego klimatu. Źle dobrane nagrobki nie będą spełniały należycie swej funkcji, stawiając nas przed coraz to nowymi problemami, związanymi z ich remontowaniem. Trzeba pamiętać, że nie będziemy mogli stale pilnować grobu, więc wszelkie, małe ozdobniki, wykonane z metalu łatwo znajdą amatorów. Nagrobki są również narażone na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, wynikające z nieuwagi osób, które przemierzają alejki cmentarne w drodze do swoich bliskich.
Najdelikatniejszym kamieniem na nagrobki jest piaskowiec, który łatwo się kruszy, a także jest dość trudny w czyszczeniu i konserwacji. Właściciele zakładów kamieniarskich przestrzegają klientów zamawiających tego typu wyroby przed używaniem środków czyszczących, najlepiej je myć wodą, bez jakichkolwiek dodatków. Równie delikatne są marmury, które nie lubią twardych szczotek, a preparaty chemiczne powodują jedynie zwiększenie ich kruchości. W przypadku mocniejszych zabrudzeń i zarysowań warto zwrócić się do zakładu kamieniarskiego z prośbą o przeszlifowanie nagrobka, co przywróci mu jego świetność.
Płyty nagrobne z granitu, można myć wodą, a powstałe plamy wywabiać benzyną, zostawiając ją do odparowania na zabrudzonym kawałku. Najłatwiejsze w czyszczeniu są nagrobki wykonane z lastriko. Swobodnie można do ich mycia używać środków chemicznych, ale również należy zapomnieć o wszelkich szczotkach i innych, ostrych narzędziach, które mogą porysować kamień. Podstawowym atrybutem w naszych rękach powinna być miękka szmatka czy delikatna gąbka.