Jedzenie na imprezach domowych

Imprezy rodzinne czy towarzyskie zazwyczaj kojarzą się nam z suto zastawionym stołem, dobrym jedzeniem i… bardzo zmęczoną panią domu. Przygotowanie jedzenia dla większej ilości osób to nie lada wyzwanie, pochłaniające mnóstwo czasu i energii. Nawet jeśli uda się pewne rzeczy przygotować na przykład dzień wcześniej, pracy i tak jest sporo. Jak sobie z tym radzić? Jak nie padać z nóg, kiedy goście przekroczą próg domu?

Jednym z pomysłów jest zorganizowanie imprezy w knajpie, jednak to po pierwsze wiąże się z dużymi kosztami, a po drugie nie daje jednak takiej swobody jak spotkanie w zaciszu domowym. Są jednak inne rozwiązania, pozwalające cieszyć się domową atmosferą nie tracąc całej energii na przygotowywaniu jedzenia.

Catering – jedzenie na wynos

Pierwsze z nich to zamówienie cateringu. Jest to na pewno opcja bardziej dostępna w dużych miastach, gdzie wybór restauracji oferujących dobre jedzenie na wynos jest spory. Kuchnia polska, włoska, japońska, tajska, burgery, curry, pierogi, pizza, kanapki, sałatki, przekąski, makarony, ramen, sushi, a nawet zupy, dania gorące i zimne płyty – czasem aż trudno się zdecydować. W przypadku większej ilości gości można zamówić specjały różnych kuchni, mając na uwadze gusta zaproszonych gości.

Gość z własnym jedzeniem

Innym sposobem na uniknięcie wielogodzinnych przygotowań jest poproszenie gości, aby każdy przyniósł coś ze sobą. Może to być na przykład sałatka lub deser, coś co jest specjalnością danej osoby, coś szybkiego i łatwego w przygotowaniu. Oczywiście wszystko powinno być wcześniej skoordynowane i ustalone, tak żeby uniknąć nadmiarowego jedzenia. Tę metodę można jednak wykorzystać tylko jeśli mamy naprawdę dobre relacje z zapraszanymi gośćmi i wiemy, że taka prośba ich w jakiś sposób nie urazi.

Wspólne gotowanie

Chyba jednak najciekawszą opcją jest wspólne przygotowanie posiłku. Tu również są pewne ograniczenia, np. wielkość kuchni i zaangażowanie lub jego brak wśród gości. Jeśli wiemy, że są w naszej grupie osoby lubiące pichcenie, takie wspólne gotowanie może być świetną zabawą i sposobem na integrację.