Koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania stanowią bezapelacyjnie największą pozycję w budżecie przeznaczonym na utrzymanie domu lub mieszkania. Ceny paliw rosną z roku na rok. Ceny oleju opałowego osiągnęły taki poziom, że coraz więcej gospodarstw domowych porzuca piece olejowe. Ogrzewanie elektryczne jest jeszcze droższe. Średnie ceny utrzymuje obecnie jedynie gaz ziemny. Bez wątpienia najtańsze są systemy grzewcze, oparte o różnego rodzaju kotły na paliwa stałe. Niezależnie od tego, jaki rodzaj paliwa jest stosowany, to roczny koszt utrzymania ciepła jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku innych paliw.

Rodzaje paliw

Najpopularniejsze są kotły węglowe. Na rynku dostępna jest szeroka oferta wyrobów różnych producentów, którzy sprzedają węgiel gruby, groszek węglowy, czy nawet miał. Koszt ogrzewania powierzchni w znacznej mierze zależy tu od zaawansowania technologicznego wybranego kotła, jego sprawności cieplnej oraz rodzaju paliwa węglowego. Najdroższy jest oczywiście węgiel orzech, nieco tańsze są groszki, a najtańsze jest opalanie w piecach miałem węglowym. Należy przy tym pamiętać, że do każdego z tych paliw potrzebny jest inny piec.

Na rynku można spotkać również piece opalane paliwem drewnianym, najczęściej przeznaczone są do pelletu, czyli ekologicznych brykiecików, wykonywanych z odpadków drewnianych. Współczesne piece na paliwa stałe mają zazwyczaj niezwykle nowoczesne systemy dozowania paliwa z zasobnikami. Dzięki temu taki piec może bezobsługowo funkcjonować przez kilka dni. Najtańsze piece trzeba uzupełniać na bieżąco, co może być niezwykle kłopotliwe dla większości użytkowników.