Kredyty bankowe

księgi rachunkoweChcąc kupić swoje własne mieszkanie, najczęściej musimy posiłkować się kredytem bankowym, bo większość z nas nie dysponuje gotówką, pozwalającą na zakup nieruchomości. Przed przystąpieniem do całej procedury ubiegania się o kredyt, trzeba koniecznie sprawdzić jak najwięcej ofert różnych banków i instytucji finansowych. Warto też skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który posiada dużą wiedzę na temat aktualnych promocji i ofert kredytowych. Wie też, na co zwrócić uwagę przy decydowaniu się na konkretną propozycję.

Popularność kredytów na świecie

Kredyty są zaciągane wszędzie, niezależnie od położenia geograficznego. Obywatele Francji biorą crédit bancaire, Łotysze kredīti, Niemcy bankkredit, a Rosjanie кредиты. Do niedawna kredyty w Polsce były zaciągane głównie we frankach szwajcarskich, jednak obecnie najpopularniejsze są kredyty w polskiej walucie.

Dopasowanie kredytu

Wiadomo, ze kredyt musi być dopasowany do naszych możliwości, zarówno jeśli chodzi o wysokość raty, jak i samą kwotę kredytu, oraz inne aspekty. Banki przyznając kredyty klientom indywidualnym dość dokładnie sprawdzają tzw. zdolność kredytową chętnego, aby oszacować, czy będzie on w stanie spłacać kredyt regularnie. W grę wchodzi więc sprawdzenie zarobków oraz zobowiązań finansowych osoby ubiegającej się o kredyt, trzeba przedstawić wyciągi z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy, zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach itp.

Najmniej przyjemna rzecz – spłacanie

Kiedy już uzyskamy kredyt bankowy pozostaje tylko nabyć za te pieniądze wymarzoną nieruchomość, grunt, samochód, wczasy czy inne dobro i rozpocząć regularne comiesięczne spłacanie rat – to niestety najmniej przyjemny obowiązek związany z zaciąganiem kredytu. No ale cóż – swoje zobowiązania trzeba regulować, czy się tego chce czy nie chce. W przeciwnym wypadku grozi nam utrata zakupionej nieruchomości czy innego dobra wraz z utratą już wpłaconych środków, niezależnie od tego, jaka część zadłużenia została już spłacona.