Medycyna rozwija się w niesłychanym tempie. Naukowcy na całym świecie pracują nad nowymi metodami wykrywania i leczenia zaawansowanych chorób i schorzeń, które są wykrywane wśród pacjentów. Niemal codziennie można usłyszeć o jakiejś pionierskiej operacji ratującej życie i życie pacjentów, badaniach potwierdzających skuteczność leków, nowo wynalezionym preparacie, który daje nadzieję na wyleczenie tysięcy osób na całym świecie. Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyna ma coraz większe możliwości diagnozowania, leczenia i rehabilitowania chorych, którzy mają coraz większe szanse na poprawę stanu zdrowia, a nawet powrót do pełni sił po przebytej chorobie czy urazie.
Wyjątkową rolę pełni tutaj diagnostyka, stanowiąca podstawę do dalszych działań, wdrażanych i podejmowanych metod terapii. Radiologia pozwala szczegółowo analizować dane uzyskane podczas badań. Od prawidłowej diagnozy zależy skuteczność leczenia, dlatego sprzęty takie jak rezonans magnetyczny, ultrasonograf, tomograf komputerowy i wiele innych zaawansowanych urządzeń i narzędzi stanowi nieodzowny element współczesnej medycyny i niezbędne wyposażenie placówek służby zdrowia. Do wykonania i opisania różnego rodzaju badań obrazowych niezbędny jest radiolog, który następnie stawia wstępne rozpoznanie.
Początki RM
Rezonans magnetyczny to jeden z najpowszechniej stosowanych sprzętów do diagnozowania różnego rodzaju nieprawidłowości. W 1946 roku naukowcy odkryli zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego (za które dostali Nobla), a w 1971 roku po raz pierwszy wykorzystano urządzenie do diagnostyki nowotworu mózgu w Londynie. Był to kamień milowy w rozwoju nowoczesnej medycyny.
Możliwości zastosowań RM
Rezonans wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne, dając trójwymiarowy obraz z wielu płaszczyzn w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie ma bardzo wszechstronne zastosowania dzięki temu, że w zaawansowany i precyzyjny sposób obrazuje wewnętrzne struktury ciała – zarówno kości, jak i tkanki miękkie. Można nim zbadać m.in. serce, mózg czy mięśnie.
Badanie
Skomplikowany mechanizm ukryty jest w obudowie, natomiast to, co widzimy to duże wysuwane łóżko i cylinder, do którego wjeżdża pacjent w trakcie badania. Konieczne jest utrzymanie nieruchomej pozycji, aby wynik był jak najbardziej precyzyjny. Urządzenie współpracuje z komputerem, na bieżąco synchronizującym, magazynującym i przetwarzającym zbierane dane w jeden obraz.
Badanie jest bezbolesne, (nieprzyjemne uczucie może się wiązać jedynie z koniecznością podania dożylnie kontrastu) i nieinwazyjne, nie wykryto do tej pory skutków ubocznych dla organizmu. Przeciwwskazaniem jest rozrusznik serca, zastawki, metalowe implanty i ciała obce oraz ciąża.