Nowoczesne usługi kolokacyjne

Kolokacja serwerów jest jedną z najczęściej spotykanych usług obsługi informatycznej firm oraz outsourcingu. Specjalistyczne centra danych organizowane są na ogromnych przestrzeniach. Największe niemieckie data center, które powstaje obecnie w Saksonii-Anhalt, zajmie powierzchnię równą 30 boiskom piłkarskim. Trudno sobie wyobrazić, jaka będzie skala infrastruktury, umożliwiającej funkcjonowanie takiego giganta. Chodzi przecież nie tylko o odpowiednio wydajne łącza internetowe, ale również o dostarczenie energii, zasilającej wszystkie urządzenia, znajdujące się w specjalistycznych halach.

Organizacja nowoczesnych ośrodków obliczeniowych jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Inwestorzy starają się wykorzystywać technologie, które umożliwią świadczenie usług jak najlepszej jakości w połączeniu z jak najmniejszym zużyciem energii. Ważne jest również stosowanie inteligentnych rozwiązań, które pozwalają ograniczyć drogą pracę ludzi. Dotyczy to zwłaszcza takich obszarów jak bezpieczeństwo fizyczne obiektów, które najczęściej zapewniane jest przez wysokiej klasy urządzenia CCTV.

Nowoczesne data center oferują klientom szeroką paletę usług. Kolokacja, rozumiana jako udostępnianie przestrzeni fizycznej lub urządzeń sieciowych, została wsparta innymi możliwościami. Centra obliczeniowe zapewniają środowisko przechowywania danych oraz back-upu, umożliwiają relokację i konsolidację infrastruktury oraz swobodne przetwarzanie danych w wydzielonej chmurze. Standardem są usługi VoIP over cloud oraz dynamiczna architektura Infrastrukture as a Service i Platform as a Service.