Nowoczesny sposób pokrywania przedmiotów farbą

Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by dostrzec praktyczne zastosowanie praw fizycznych. W 1785 roku francuski fizyk, Charles Coulomb opublikował jedno z głównych praw fizyki, które traktuje o sile oddziaływania ładunków elektrostatycznych. Jak pamiętamy ze szkoły, siła wzajemnego oddziaływania dwóch ładunków elektrostatycznych jest wprost proporcjonalna do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości pomiędzy nimi. Trudno znaleźć praktyczne zastosowanie, popatrzmy na aluminiowe parapety, których kolor powstał poprzez malowanie proszkowe.

Okazuje się, że można równomiernie nanosić farbę na przedmioty, bez konieczności stosowania toksycznych rozpuszczalników. Dodatkowo takie malowanie nie powoduje żadnych strat i ubytków w materiale malarskim. Otrzymane dzięki tej technice powierzchnie są równe i niezwykle efektowne. Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych drobinek farby na powierzchnię przewodzącą. Proszek utrzymuje się na powierzchni metalu właśnie dzięki prawu Coulomba.

Jedna z metod malowania proszkowego polega technice natrysku elektrostatycznego, w której stosuje się wysokie napięcia, dochodzące do 100 tysięcy Voltów. Inną metodą jest tryboelektryzacja, czyli tak zwana metoda tarciowa. Elementy pokryte cząsteczkami farby są wygrzewane w temperaturze dochodzącej do 200 stopni Celsjusza, co sprawia, że proszek ulega polimeryzacji i stopiony tworzy jednolitą, wytrzymałą i niezwykle estetyczną warstwę. Zabezpieczanie metali poprzez malowanie proszkowe chroni je przed korozją, wysokimi temperaturami oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.