Obsługa księgowa w Warszawie

Warszawa umie korzystać ze swojej stołeczności. Jest to największe miasto w Polsce, w połowie 2012 roku mieszkało w nim 1700 tysięcy osób. Warszawa jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, który stale się rozwija. W grudniu 2011 roku w mieście działało ponad 345 tysięcy podmiotów gospodarczych, drugie tyle działa w pozostałych powiatach województwa mazowieckiego. Spółki prawa handlowego, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie i organizacje pozarządowe potrzebują firm, które zapewnią im fachową obsługę księgową. Dlatego rachunkowość w stolicy rozwija się lepiej niż w innych rejonach Polski.

Badania dotyczące obsługi rachunkowej przedsiębiorstw w naszym kraju pokazują, że z usług biur rachunkowych korzysta jedynie 51 procent podmiotów gospodarczych, dalsze 12 procent firm decyduje się na zatrudnienie księgowej. Reszta prowadzi swoją księgowość samodzielnie, korzystając z programów księgujących lub aplikacji internetowych online. Takie same proporcje dotykają rachunkowość w stolicy. Średnio jedna firma rachunkowa obsługuje 21 klientów. Potencjał gospodarczy Warszawy mógłby znacznie bardziej przekładać się na rozwój usług księgowych.

Przedsiębiorcy uważają, że najbardziej uciążliwa jest konieczność dostarczania dokumentów księgowych. Sześciu na dziesięciu ankietowanych wykazało ten problem jako podstawowy mankament outsourcingu usług rachunkowych. Jednym z powodów niechęci jest również brak profesjonalizmu firm księgowych. Tak duże rynki jak warszawski dają poczucie anonimowości i bezkarności, nawet w przypadku poważnych uchybień. Zdaniem części ankietowanych, rachunkowość w stolicy stoi na gorszym poziomie niż w regionach, w których występuje większa trudność w zdobyciu klienta.