Oczyszczanie wody pitnej

Woda, którą uzyskujemy z wodociągu miejskiego, nie nadaje się do picia. Pozornie czysta i przezroczysta ciecz zawiera w sobie masę zanieczyszczeń, których nie zobaczymy gołym okiem. Często jest również mocno chlorowana, w wyniku czego nadaje się do spożycia dopiero po przegotowaniu. Czasami ma też nieprzyjemny zapach i smak, co dodatkowo odstrasza nas od jej picia bez jakiejkolwiek obróbki. Trzeba pamiętać, że zanim woda znajdzie się w naszych kranach, odbywa długą podróż rurami, których konserwacja pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na koszty, przedsiębiorstwa wodociągowe wykonują ją zdecydowanie zbyt rzadko.

Domowa filtracja

Większość osób decyduje się na filtrowanie wody pitnej we własnym zakresie. W tym celu wykorzystywane są filtry, które można nabyć niemal w każdym sklepie. Uzyskana w ten sposób woda traci brzydki zapach, jest też pozbawiona dużej części szkodliwych substancji. W domach jednorodzinnych popularnym rozwiązaniem są systemy filtrowania wody, które montowane są w instalacji wodnej. Zanim więc woda dotrze do kranu, jest solidnie oczyszczona, co znacznie upraszcza korzystanie z niej. Tego typu oczyszczanie wody pitnej wiąże się jednak z wydatkami, które trzeba ponosić na wymianę wkładów do poszczególnych filtrów.

Decydując się na filtrowanie wody pitnej, trzeba określić własne wymagania, co do poprawy jej jakości. Filtry mechaniczne zapobiegną przedostawaniu się do instalacji rozmaitych zanieczyszczeń stałych. Filtry węglowe usuną z niej chlor, dzięki czemu nie będzie brzydko pachniała i poprawi się jej smak. Czasami warto zainstalować również filtry, które oczyszczą wodę z żelaza i jego związków oraz filtry zmniejszające jej twardość, co między innymi pozwoli na ograniczenie w gospodarstwie domowym zużycia detergentów.