Ogrodzenie działki

brama aluminiowa dwuskrzydłowaWłasny dom na pięknej działce to szczyt marzeń wielu osób. Domek może być mały, letniskowy – w górach lub nad jeziorem, ale żeby był własny, żeby można było się w nim czuć swobodnie i bezpiecznie, i żeby móc do niego pojechać w każdej wolnej chwili.

Pierwsza rzecz od której trzeba zacząć to oczywiście zakup działki, na którym dom ma być postawiony. Najlepiej żeby miała sporą powierzchnię i piękny widok, i najwyżej jednego sąsiada – tak dla bezpieczeństwa. Działkę trzeba oczywiście ogrodzić – na początku zazwyczaj jest to zwykłe ogrodzenie z metalowej siatki, jednak gdy dom już powstanie, warto pomyśleć o solidniejszym ogrodzeniu.

Może to być ogrodzenie aluminiowe, kute, drewniane, murowane, z dekoracyjnych kamieni – możliwości są nieograniczone, chociaż ceny zaskakują na minus. Warto pamiętać, że ogrodzenie jest swego rodzaju wizytówką domu, pierwszym znakiem, kto w nim mieszka, i jakie ma poczucie estetyki.

Ogrodzenie to jednak nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim zabezpieczenie przed intruzami, którzy mogliby zakłócić spokój domowników. Na szczęście dzisiejsze możliwości techniczne pozwalają dobrze się zabezpieczyć. Są to na przykład otwierane na pilota ogrodzenia i bramy wjazdowe na posesję, które umożliwiają otwarcie bramy bez wychodzenia z auta, domofony, systemy alarmowe, informujące o przekroczeniu bariery ogrodzenia przez osobę niepowołaną.

Oczywiście najlepiej jest, jeśli czujemy się na tyle bezpieczni w swoim domu, ze nie musimy robić z niej uzbrojonej fortecy nie do zdobycia. Może tak być właśnie w przypadku domków letniskowych w górach, gdzie nie przechowujemy rodzinnych skarbów, a wystrój jest raczej skromny, nie kusi zatem złodziei.

W takich górskich okolicach najlepiej prezentują się ogrodzenia naturalne, roślinne. Jest to też ważne z punktu widzenia zwierząt, które mogą swobodnie przemieszczać się w swoim naturalnym środowisku.