Osłony na okna – jakie wybrać?

Wystrój domu stanowi niemały problem. Trzeba dopasować wszelkie elementy tak, by komponowały się w całość i stanowiły niebanalne rozwiązanie, pasujące do naszego gustu i funkcjonalne. Niemały kłopot mamy zawsze z oknami. Zastanawiamy się, jaki rodzaj zasłon, rolet czy żaluzji wybrać, by pasowały do reszty wyposażenia pomieszczeń. Zasłony są coraz mniej popularne, bo trzeba je prać, co wiąże się z ich zdejmowaniem, prasowaniem, zakładaniem i nieraz artystycznym drapowaniem. Rolety nie do wszystkich wnętrz pasują, a poza tym możemy nimi jedynie okno całkowicie zasłonić lub odsłonić.

Żaluzje – wady i zalety

Najciekawszym rozwiązaniem są żaluzje, które możemy dopasować do stylu pomieszczenia, wybrać modele tańsze, droższe, umieścić je wewnątrz okna lub na jego powierzchni. Jednocześnie są niezwykle funkcjonalne. Dzięki nim możemy całkowicie zasłonić okno lub pozostawić regularne prześwity, regulując precyzyjnie dostęp światła do pomieszczenia. Jedyny problem, jaki ma każdy posiadacz żaluzji, to mozolne ich czyszczenie, zajmujące wiele godzin. Nie wymyślono jeszcze metody na szybkie ich odświeżanie, co niektóre osoby skutecznie odstrasza.

Pracę przy odkurzaniu i czyszczeniu żaluzji wynagradza jednak piękny wygląd kolorowych lub drewnianych lameli, wykonanych z największą starannością. W zależności od naszych potrzeb mogą być cieniutkie, lub szerokie, sprawiające wrażenie masywnych i ciężkich. Jeśli chodzi o żaluzje, w Polsce znajduje się bardzo wiele firm produkujących funkcjonalne ozdoby okienne tego typu. Znajduje się tu ogromna baza producentów z wieloletnią tradycją, więc przed dokonaniem zakupu możemy swobodnie przejrzeć powstałe realizacje.