Parę słów o sklejce

Sklejka to produkt powstały na bazie drewna, który ma szerokie zastosowania w wielu branżach, a szczególnie w meblarstwie oraz w budownictwie. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna, zawsze sklejając ze sobą nieparzystą ilości płatów.

Sklejka meblowa

Sklejka jest powszechnie używana w produkcji mebli, ma poza tym jeszcze inne szersze zastosowania, między innymi w branży budowlanej – przykładowo do konstruowania ścianek działowych itp. Ze sklejki produkowane są elementy foteli i krzeseł, jak na przykład: siedziska, podłokietniki, nogi, oparcia itd. Do produkcji mebli wykorzystywane są także płyty pilśniowe, okleiny naturalne, zamki, amortyzatory, prowadnice, uchwyty itd.

Zastosowania sklejki są bardzo bogate ze względu na jej wytrzymałość oraz możliwość gięcia na gorąco. Dzięki temu można jej nadać dowolny kształt. Sklejka jest również bardzo trwała, a jej charakterystyczną zaletą jest niezniszczalność, i zachowanie idealnych właściwości przez wiele lat.

Produkcja

Proces powstawania sklejki jest bardzo ciekawy. Drewno musi zostać poddane kilkunastu zabiegom, które prowadzą do powstania giętkiej i elastycznej sklejki, która będzie się charakteryzować długą żywotnością. Kolejne etapy powstawania sklejki to między innymi: obróbka hydrotermiczna, korodowanie, skrawanie, a także łączenie płatów, suszenie, nakładanie kleju, prasowanie. Finalnym etapem produkcji sklejki jest jej wyszlifowanie.
Na rynku jest wiele odmian sklejki wytworzonej z gatunków krajowych oraz egzotycznych. Mogą to być między innymi sklejki liściaste oraz iglaste.