Pielęgnacja trawnika

STIGA-KOSIARKA-ELEKTRYCZNA-MULTICLIP-50-EL.4971W przydomowych ogródkach najlepiej sprawdzają się zwykłe kosiarki, którymi najskuteczniej i najprzyjemniej można szybko skosić cały trawnik. Oczywiście pod warunkiem, że nie daliśmy mu zdziczeć i zarosnąć chaszczami. Tak się często dzieje na leśnych działkach rekreacyjnych. Bywamy na nich przeważnie w okresie wakacyjnym. Po długiem czasie braku pielęgnacji zazwyczaj cała działka zarośnięta jest chwastami, wysokimi trawami i krzewami. Doprowadzenie takiego terenu do porządku nie uda się bez sprawnej kosy mechanicznej.

Jak wybrać najlepszą kosę?

Wybierając kosy należy zwrócić uwagę na wiele informacji dotyczących warunków, w których mogą pracować, mocy, jednostki napędowej i innych wymogów eksploatacyjnych. Zwłaszcza, jeżeli chcemy kupić urządzenie w supermarkecie, to cena powinna być ostatnim kryterium, które bierzemy pod uwagę przy wyborze. Dość istotna może być również możliwość swobodnej wymiany mechanizmu tnącego. Wiadomo, że z łodygami chwastów poradzi sobie nóż dwu lub trzyostrzowy. Zdrewniałe krzewy i chaszcze należy ścinać przy użyciu ząbkowanej tarczy tnącej.

Używając kosy mechanicznej należy zawsze przestrzegać zasad bezpiecznej pracy. Konieczne jest stosowanie odzieży ochronnej. Ważne są zwłaszcza solidne rękawice oraz maska chroniąca oczy przed groźnymi odłamkami roślin. W przypadku starszych modeli, wyposażonych w silniki dwusuwowe, należy założyć słuchawki chroniące przed hałasem. Wybierając kosę trzeba zwrócić uwagę na mechanizm jej zawieszania na ciele kosiarza i możliwość stosowania regulowanych uchwytów.