Kredyty hipoteczne w ostatnich latach cieszyły się sporą popularnością w polskim społeczeństwie. Okazuje się jednak, że w tym roku zainteresowanie zaciąganiem tego typu kredytów spadło, w porównaniu do poprzednich lat. Liczba kredytów udzielonych w tym roku spadła o ponad 8%.
W ramach kredytu hipotecznego pieniądze z banku przekazywane są na zakup nieruchomości. W całości otrzymuje je sprzedający nieruchomość (mieszkanie spółdzielcze, dom, inny budynek), a podstawę stanowi umowa kupna-sprzedaży.
Z ostatnich bardziej szczegółowych badań wynika, że rośnie ilość kredytów zaciąganych na okres krótszy niż 25 lat. Wcześniej standardem były kredyty hipoteczne z okresem spłaty ok. 30-letnim, i wciąż jest ich najwięcej, bo około 60%. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się między innymi spadające ceny nieruchomości, niższe stopy procentowe oraz restrykcyjna polityka banków odnośnie pożyczek.
Jeśli chodzi o walutę, w której najczęściej zaciągane są kredyty w Polsce, to przewaga złotówki jest ogromna. Dzisiaj wynosi ona 99,5%, resztę stanowi frank szwajcarski.
Na rynku jest wiele ofert banków i instytucji finansowych, udzielających klientom pożyczek i kredytów. Przed podjęciem decyzji warto odwiedzić kilka placówek, porozmawiać z konsultantami, skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub porównać kredyty z różnych banków w popularnych kalkulatorach internetowych. Ważne jest sprawdzenie wysokości raty, oprocentowania, kosztów odsetkowych, prowizji, okresu spłaty. Bardzo istotną kwestią przy zaciąganiu pożyczki jest ustalenie zdolności kredytowej, która pozwala ocenić, czy będziemy w stanie spłacać regularnie raty kredytu. Banki podchodzą do tego tematu coraz bardziej restrykcyjnie.
Kredyty hipoteczne to tylko jeden z wielu typów kredytów, które są udzielane przez banki i instytucje bankowe osobom fizycznym – obok samochodowych i konsumpcyjnych.