Domy, które są budowane w tradycyjnych technologiach, wymagają solidnego docieplenia, by wyeliminować ogromne straty energii, która służy do ich nagrzania, zapewnić nam komfortową temperaturę i nie generować wysokich rachunków, związanych z jej osiągnięciem. Dobrze wykonane docieplenia pozwalają na obniżenie kosztów ponoszonych na energię w okresie grzewczym nawet o połowę. Trzeba tylko wybrać odpowiedni materiał i znaleźć ekipę, która profesjonalnie i szybko obłoży nim dom.
2 najpopularniejsze materiały do ociepleń
Najpopularniejszymi materiałami używanymi do wykonywania docieplenia są styropian oraz wełna mineralna. Jeden i drugi produkt ma wiele zalet i wad. Styropian nie chłonie wody, ale też nie przepuszcza powietrza, co może spowodować zawilgocenie ścian wewnątrz budynku. Wełna mineralna musi być kładziona przez profesjonalną firmę, by nie nasiąknęła wilgocią w trakcie prac montażowych. Jej położenie jest też trudniejsze, niż to ma miejsce w przypadku styropianu. Każde niedociągnięcie może mieć fatalne skutki, powodując rozwój grzybów i pleśni w ścianach, a także wewnątrz okładziny.
Niezależnie od formy docieplenia, trzeba odpowiednio dobrać jego grubość. Zbyt cienka warstwa może nie spełniać prawidłowo swojej funkcji. Może się okazać, że poniesione koszty nie przyniosły pożądanego efektu. Wełna mineralna zobowiązuje do użycia konkretnego rodzaju tynku. Ze względu na jej paroprzepuszczalność tynk powinien posiadać dokładnie takie same właściwości. Styropian nie ma wymagań co do stosowanych tynków, ale jest mniej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i stanowi materiał łatwopalny.