Pościel warunkiem zdrowego i komfortowego snu

Zdrowy sen jest podstawą właściwego wypoczynku. Jeżeli nie zapewnimy sobie wygodnego miejsca do spania, to stale będzie nam towarzyszyć rozdrażnienie i złe samopoczucie, wywołane niewyspaniem. Dobre łóżko, dopasowana poduszka i indywidualnie dobrane kołdry stanowią podstawę właściwego odpoczynku. Odpowiednia kołdra nie jest tania, ale może służyć wiele lat. W końcu powinniśmy pamiętać, że przesypiamy przeciętnie trzecią część swojego życia i warto zadbać, aby robić to w zdrowych warunkach.

Jaka kołdra dla kogo?

Dla osób, które w nocy marzną, przeznaczone są kołdry wełniane i puchowe. Wełna doskonale wchłania pot, zapewnia ciepło i nie jest tak ciężka, jak jej puchowe odpowiedniki. Do wyrabiania kołder stosuje się wełnę owczą lub wielbłądzią. Niestety wełna działa niezwykle alergizująco i wiele osób nie może mieć z nią kontaktu. Dla alergików są produkowane specjalistyczne kołdry, wypełnione wkładem z anilany, czyli włókien akrylowych, nazywanych również sztuczną wełną. Antyalergiczne właściwości mają również wypełnienia poliestrowe. Sztuczne wypełnienia bywają nasączone substancjami, które wykazują właściwości bakteriobójcze i niszczą drobnoustroje, znajdujące się pomiędzy włóknami.

Duże znaczenie ma również dopasowanie kołdry do wymiarów łóżka. Kołdra powinna jedynie lekko wystawać poza obrys materaca, inaczej zachodzi ryzyko jej spadania i odkrywania śpiącej osoby. Równie ważne jest zapobieganie przegrzaniu. Lepiej jest spać pod kołdrą lżejszą, której nie będziemy w nocy odrzucać. Dlatego wiele osób używa różnych kołder na lato i na zimę. Nowoczesne kołdry wielosezonowe składają się z dwóch warstw. Latem można jedną odpiąć, zapewniając sobie lepszą przewiewność.