Przydomowy ogród to przestrzeń, którą warto odgrodzić od reszty świata, tworząc wyjątkowe, intymne miejsce dla swoich najbliższych. Są nam do tego potrzebne odpowiednie środki i własna inwencja lub też pomoc specjalisty od projektowania i urządzania ogrodów.
Ogród to swego rodzaju przedłużenie domu, w ciepłe dni można spędzać w nim sporo czasu, relaksując się, przyjmując gości, bawiąc się z dziećmi czy z psem. Przestrzeń ta powinna być zatem dobrze przemyślana i dopasowana do ulubionej formy spędzania wolnego czasu. Istotne jest również porządne ogrodzenie, brama i furtka, które są spójne stylistycznie z budynkiem.
W ogrodzie warto zaprojektować różne strefy, spełniające określone funkcje. Kącik do grillowania, opalania się, miejsce zacienione do odpoczynku, trawnik. Dysponując roślinnością i różnego rodzaju materiałami można stworzyć przestrzeń jedyną w swoim rodzaju.
Strefa relaksu
W przestrzeni przeznaczonej na relaks powinny znaleźć się różnego rodzaju meble ogrodowe, ławki, leżaki, hamaki, huśtawki, tak by każdy domownik czuł się w niej komfortowo i mógł w pełni korzystać z czasu wolnego. Oferta leżaków, huśtawek i mebli do ogrodu jest bardzo różnorodna. Można także zlecić uszycie poduszek i niezbędnych akcesoriów specjalistom lub zrobić to samemu, wykorzystując oryginalne tkaniny na leżaki dostępne w sklepach internetowych. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą spójne. Tkaniny na leżaki i wszelkie akcesoria ogrodowe powinny być trwałe, wytrzymałe oraz odporne na działanie wody i promieni słonecznych.
Kora kamienna
Doskonale sprawdzi się tutaj kamień ogrodowy. Może to być na przykład gnejs, który charakteryzuje się bardzo efektowną strukturą. Można go wykorzystać na wiele sposobów. Mniejsze frakcje typu kora kamienna będą idealne do podsypania rabat, krzewów czy drzewek, większe elementy kamienia łupanego mogą tworzyć atrakcyjne skalniaki lub oczka wodne, duże głazy natomiast stanowić centralny punkt dekoracyjny ogrodu.
Co ciekawe, wybór kory kamiennej czy większych frakcji kruszyw gnejsowych nie determinuje wcale stylu, w jakim projektowany jest ogród. Tego rodzaju kruszywa sprawdzą się zarówno w ogrodach angielskich, jak i bardzo regularnych i uporządkowanych, tradycyjnych i nowoczesnych. Sama kora kamienna może na przykład wypełniać ogrodzenia gabionowe, które nadają surowy, minimalistyczny charakter przestrzeni lub też współtworzyć klasyczną kompozycję roślinno-kamienną.
Podłoża kamienne z kory mają wiele zalet, nie tylko wynikających z estetyki. Są przepuszczalne, więc na wyłożonych powierzchniach po deszczu nie powstają kałuże, tworzą korzystne warunki dla rozwoju roślin, zapewniając im odpowiedni poziom wilgotności i pH.
Naturalny kamień to idealne uzupełnienie roślinności, świetnie komponuje się z zielenią i stanowi sam w sobie nie lada ozdobę. Jego uniwersalny charakter docenią zarówno wielbiciele tradycji, jak i nowoczesności.