Przekładnie planetarne

Przekładnie są mechanizmami, które służą do przeniesienia ruchu z elementów czynnych na bierne. Jednocześnie zmianie podlegają parametry ruchu, takie jak moment siły lub siła czy prędkość. Przekładnie mogą zmieniać ruch obrotowy na liniowy, liniowy na liniowy lub, jak to ma najczęściej miejsce przenosić ruch obrotowy na ruch obrotowy ze zmianą parametrów. Przekładnie potrafią redukować prędkość ruchu lub być multiplikatorem zwiększającym prędkość napędzanego elementu.

Jednym z urządzeń, które pomagają zrozumieć działanie przekładni, jest skrzynia biegów w samochodzie. W zależności od wyboru tarczy, na którą kierowany jest napęd, możemy decydować, czy wybieramy większą moc, czy też większą prędkość. Zmieniając skrzynię biegów na automatyczną, spotkamy takie podzespoły, jak przekładnie planetarne, które charakteryzują się zdolnością do dużych przełożeń przy małych rozmiarach, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi przekładniami zębatymi o takich samych parametrach. Jednocześnie potrzebują krótkiego czasu na przełączenie.

Przekładnie planetarne zazwyczaj są wybierane do zastosowań, które wymagają wyższej precyzji. Dzieje się tak w układach o dużej sztywności i małych luzach. Przekładnie planetarne są skonstruowane w celu przenoszenia dużych momentów. Jednocześnie podzespoły te charakteryzują się cichą pracą i dużą niezawodnością. Przekładnie planetarne są bardzo często stosowane w przemyśle. Zalety tego typu przekładni sprawiają, że trudno znaleźć dzisiaj maszynę pracującą pod obciążeniem, która by z nich nie korzystała.