Psycholog – zawód zaufania społecznego

Psycholog, psychoterapeuta to zawód zaufania społecznego, który w dobie pandemii z pewnością zyska jeszcze na znaczeniu. Izolacja społeczna, utrata pracy, niepewna przyszłość z pewnością będzie nasilać problemy, z którymi już wcześniej borykało się wielu Polaków. Czy tłumnie zaczną odwiedzać gabinety psychologiczne? Czas pokaże, jednak może to być moment przełomowy w podejściu społeczeństwa do korzystania z pomocy psychologicznej.

Wiele osób wciąż uważa, że wizyta u psychologa to powód do wstydu, dowód słabości, a nawet choroby psychicznej (!). A my przecież nie lubimy przyznawać się do porażek, słabości, udajemy przed rodziną, znajomymi, że wszystko jest ok, a swoje problemy zamiatamy pod dywan, bojąc się z nimi zmierzyć. Paradoksalnie pandemia może pomóc nam uświadomić sobie, że rzeczywiście tej pomocy potrzebujemy, bo sami nie damy rady.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty

Pomoc psychologa jest potrzebna osobom, które od dłuższego czasu doświadczają rozmaitych trudności życiowych – w relacjach, w pracy, które przeszkadzają im w codziennym normalnym funkcjonowaniu, nie pozwalając cieszyć się życiem. Taka pomoc może przybierać różną formę – może to być porada psychologiczna, nastawiona na doraźną pomoc w trudnej sytuacji, lub też psychoterapia (indywidualna bądź grupowa), która jest procesem zmiany swojego sposobu myślenia i działania.

W trakcie psychoterapii pacjent z pomocą psychoterapeuty zagląda w głąb swojego życia, dowiaduje się z czego mogą wynikać jego problemy i uczy się nowych wzorców zachowań. Zmiana sposobu myślenia wymaga czasu i wytrwałości i nie dzieje się z dnia na dzień, ale warto ten trud podjąć, aby żyć pełniej, bez uprzedzeń i ograniczeń, które często są tylko w naszych głowach.

Warto udać się do psychologa, jeśli czujemy ciągły smutek, brak nadziei na wyjście z problemów, doskwiera nam lęk, obawa o przyszłość, przeżywamy niekontrolowane wybuchy złości, doświadczamy osamotnienia, cierpimy na bezsenność, mamy problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, hazardem i innym uzależnieniami. W tak poważnych problemach pomoc psychologa jest nieodzowna.