Rodzaje, funkcje i zastosowania przecinarek taśmowych

Współczesny przemysł bazuje na nowoczesnych technologiach i urządzeniach, które pozwalają realizować coraz bardziej skomplikowane procesy obróbcze, produkcyjne itp. W branży metalurgicznej do takich maszyn zalicza się przecinarki taśmowe, które pozwalają bardzo precyzyjnie ciąć metal. Przecinarki wykorzystuje się m.in. do budowania konstrukcji ze stali.

Rynek przecinarek do metalu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Są to urządzenia typu ręcznego, automatycznego oraz półautomatycznego. Oczywiście największym zaawansowaniem technicznym charakteryzują się przecinarki automatyczne. Stosuje się je do cięcia stali konstrukcyjnej, nierdzewnej i narzędziowej pod każdym kątem. Przecinarką tego typu bez problemu można przeciąć profile o każdym przekroju – owalnym, prostokątnych, kwadratowym czy okrągłym, a także materiały pełne.

Duże zakłady przemysłowe zazwyczaj wybierają urządzenia automatyczne, natomiast w zakładach mniejszych, specjalizujących się w małoseryjnej lub jednostkowej produkcji najczęściej wykorzystuje się modele półautomatyczne, które świetnie sprawdzają do cięcia elementów o małych bądź średnich wymiarach. Z kolei w warsztatach remontowych największą popularnością cieszą się ręczne przecinarki taśmowe.

Niezależnie od typu przecinarki do najbardziej pożądanych cech zaliczyć trzeba precyzję i dokładność cięcia. Za ten parametr odpowiada m.in. bimetaliczna taśma tnąca. Użytkownicy oczekują również niezawodności, solidności wykonania oraz ergonomicznej konstrukcji, zapewniającej wygodę i prostotę obsługi. Niezwykle ważna kwestię stanowi także kierunek i zakres cięcia przecinarki.

Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym bogatsze w funkcje i możliwości zastosowań. Nie ulega wątpliwości, że każdy zakład produkcyjny czy warsztat naprawczy powinien dopasować przecinarkę do swoich potrzeb i oczekiwań. Duży wybór dostępnych na rynku modeli sprawia, że nie powinno być z tym żadnego problemu.