Różnorodność funkcji opakowań

Mało kto zastanawia się nad funkcjami, jakie pełnią opakowania, z którymi stykamy się na każdym kroku. Wszak każdy z nas jest konsumentem rozmaitych dóbr. We współczesnym świecie niezwykle rzadko można je nabyć bez odpowiedniego opakowania. Podstawowe funkcje opakowań to: ochrona towarów, informacja o zawartości, reklama producenta, nośnik marki i treści promocyjnych. Dodatkowe funkcje opakowań wynikają z uwarunkowań logistycznych. Standaryzacja wielu procesów spedycyjnych wymaga dostosowania do tego całej gamy opakowań.

Uwarunkowania logistyczne

System paletowy umożliwia błyskawiczne ładowanie, przeładowywanie i wypakowywanie towarów ze środków transportu. Takie rozwiązania wymagają stosowania znormalizowanych systemów gabarytowych, jakie mogą mieć opakowania. Łódź jest sporym ośrodkiem przemysłowym, skupiającym wiele różnych branż przemysłu lekkiego i właśnie dlatego, jeśli chodzi o opakowania, Łódź ma niezwykle szeroką ofertę. W bogatym asortymencie dostępne są opakowania z rozmaitych tworzyw sztucznych, które charakteryzują się stosunkowo niską ceną i dużymi możliwościami informacyjno – reklamowymi oraz opakowania papierowe, które są cenione ze względu na możliwości recyclingowe.

Marketingowe funkcje opakowań sprawiają, że zamawiają je nie tylko masowi producenci, oferujący swoje towary w systemie sprzedaży sklepowej. Torby identyfikujące od dawna posiadają sieci handlowe lub nawet pojedyncze sklepy. Własne opakowania chcą mieć również cukiernicy, rzeźnicy, kaletnicy i inni rzemieślnicy. Produkcja różnego rodzaju pudełek i toreb stała się odrębnym przemysłem.