Infrastruktura rowerowa

Wysokie ceny paliwa oraz biletów komunikacji miejskiej sprawiają, że wiele osób przesiada się na rowery, dojeżdżając w ten sposób do szkoły, pracy czy sklepu. Porządny rower można kupić za równowartość biletu kwartalnego, czy baku paliwa, a więc poniesione koszty szybko zaczynają się zwracać. Jednocześnie poprawia się nasza kondycja fizyczna i jakość środowiska, do którego nie przedostaje się tak duża ilość spalin. Nie jesteśmy też narażeni na płacenie wysokich mandatów, które fundują kierowcom samochodów fotoradary. Ciężko jest bowiem na rowerze osiągnąć prędkość przekraczającą 30-40 kilometrów na godzinę.

Polska jest jednak krajem, w którym nie ma jeszcze zbyt dużego ruchu rowerowego, a więc przemieszczanie się tym środkiem transportu sprawia czasem problemy logistyczne. Przede wszystkim nie wszędzie znajdziemy stojaki rowerowe, do których będziemy mogli nasz pojazd przypiąć, a wprowadzanie go do sklepu czy biura lub szkoły jest z reguły niemożliwe. Rowerzyści również nie odznaczają się zbyt dużą wyobraźnią. Często wydaje im się, że są dobrze widoczni na drodze i mają na niej pierwszeństwo. W tym przypadku jednak zawsze trzeba pamiętać, że ofiara wypadku jest jedna i to zazwyczaj ta, która jest mniejsza i słabsza.

Rowerzysta powinien posiadać elementy odblaskowe, a także poruszać się skrajnie prawym pasem. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto, by korzystał ze ścieżek rowerowych, które dają mu niemal całkowite bezpieczeństwo. W miastach wciąż jest rozbudowywana infrastruktura rowerowa, kłopot stanowią jedynie przedmieścia i okoliczne wioski. Niestety wszystkim nam brakuje tolerancji i nie ustępujemy sobie na drogach. Samochody często też parkują w miejscach przeznaczonych dla rowerów, czyniąc zamontowane stojaki rowerowe bezużytecznymi.