Sztuka kamieniarska

nagrobek z rzeźbąObróbka kamienia jest jednym z najstarszych zajęć ludzi. Współczesne kamieniarstwo ma obecnie zupełnie inne oblicze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele zakładów zapomniało już o szlifierkach – kolanówkach, dzięki którym sprawni rzemieślnicy wyczarowywali z kamiennych płyt dowolne formy i kształty.

Dzisiaj spotyka się tam zautomatyzowane linie polerskie, dzięki którym szybko i dokładnie obrabiane są kamienie. Uzyskanie odpowiedniej faktury zależy jedynie od ustawienia sprzętu. Nie oznacza to jednak, że mistrzowskie umiejętności przestały mieć znaczenie.

Kamieniarstwo opiera się przede wszystkim na doświadczeniu pracowników. Potrzeba wielu lat terminowania w zawodzie, żeby poznać wszystkie jego tajniki. Dobry kamieniarz musi umieć nie tylko odpowiednio przygotować kamienne płyty, ale również właściwie je mocować, wytwarzać kamienne okładziny, chodniki i posadzki. Większości ludzi zawód kamieniarza kojarzy się z produkcją i renowacją nagrobków. Jednak potrzeby współczesnego rynku wymagają od pracowników zakładów kamieniarskich dużo większej wszechstronności.

Osoby pracujące w fachu kamieniarskim muszą mieć odpowiednie przygotowanie budowlane. Powinny umieć czytać dokumentację techniczną i projektową oraz doskonale znać właściwości poszczególnych materiałów. Dobry kamieniarz musi biegle posługiwać się współczesnymi maszynami, narzędziami i sprzętem. Rozliczne wymagania sprawiają, że wcale nie jest prosto znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Kamieniarstwo jest zawodem trudnym, ale odpowiednio przygotowani pracownicy nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy.