Marzenie o własnym domu jest bliskie wielu z nas. Jednakże w większości przypadków nie zostanie ono nigdy zrealizowane. Zatrzymamy się na etapie podziwiania mijanych podczas spaceru willi lub przeglądania galerii zdjęć w internecie. Ci, którzy mają szansę na spełnienie tego ambitnego planu, muszą na poważnie zająć się szukaniem odpowiedniego projektu, wyborem technologii oraz firmy budowlanej, która wszystkim się zajmie.
Inwestorzy mają do wyboru dwie podstawowe technologie budowy domu – tradycyjną, murowaną i szkieletową, drewnianą. Każda z nich ma swoje mocne i słabsze strony i najważniejsze to dopasować ją do swoich oczekiwań i wymagań.
Zalety domów murowanych
Domy murowane to wciąż najbardziej popularny w naszym kraju wybór. Powód podstawowy to oczywiście przywiązanie do wielowiekowej tradycji. Polacy lubią sprawdzone metody, większość obawia się eksperymentów, za jaki uważają np. dom drewniany. Domy murowane są cenione przede wszystkim za swoją trwałość i wytrzymałość.
Solidne budownictwo pozwala przetrwać domom murowanym ponad 100 lat, co z punktu widzenia wielopokoleniowej rodziny może mieć duże znaczenie. Ktoś, kto buduje dom z myślą o swoich dzieciach, a nawet wnukach, zapewne wybierze właśnie technologię murowaną. Konstrukcja jest odporna nawet na niesprzyjające warunki pogodowe, silne wiatry, opady deszczu, śniegu, duże mrozy itd. Domy murowane są również ogniotrwałe.
Technologia tradycyjna wiąże się z dużą akumulacyjnością cieplną, co oznacza że domy skutecznie gromadzą ciepło w trakcie zimy. Łatwo też je ogrzać. W domu murowanym nie będziemy więc marzli nawet w mroźne dni, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji oraz efektywnego systemu ogrzewania. Dom murowane są również bardzo „elastyczne” jeśli chodzi o zastosowanie rozmaitych rozwiązań architektonicznych czy konstrukcyjnych.
Inwestorzy mogą w zależności od upodobań zlecić firmie budowlanej budowę domu murowanego pod klucz lub w stanie deweloperskim do samodzielnego wykończenia.
Jeśli już wybierzemy technologię budowy domu, następnym krokiem jest wybór projektu lub zlecenie jego wykonania architektowi. Dopiero z gotowym projektem udajemy się do firmy budowlanej, która go zrealizuje.