Tynki elewacyjne.

Każdy inwestor pragnie, by jego dom wyglądał estetycznie i przez wiele lat nie wymagał remontu. Bardzo trudno jest osiągnąć taki efekt w przypadku nowo powstałego budynku. Należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, z jakiego materiału go wykonamy, nasz dom będzie przez pierwsze kilka lat pracował, czyli osadzał się w miejscu, w którym powstał. Im szybciej zostanie wybudowany, tym większe ruchy będzie wykonywał. W rezultacie jesteśmy narażeni na wypaczenia okien i drzwi oraz pęknięcia tynku. Dlatego musimy niezwykle starannie dobierać materiały wykończeniowe, biorąc pod uwagę możliwość niewielkich napraw.

Niezwykle istotne są tynki elewacyjne, które wybieramy do naszych domów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okładzin tego typu, a każdy z nich posiada inne cechy, które go predysponują do określonych warunków. Zanim podejmiemy decyzję o konkretnym tynku, musimy przeanalizować warunki atmosferyczne, charakterystyczne dla obszaru, na którym budujemy dom, natężenie ruchu samochodowego i ogólne zanieczyszczenie powietrza.

Warto pamiętać o tym, że tynki elewacyjne o intensywnych kolorach nie tylko jest najciężej kłaść, ale też zazwyczaj są mniej trwałe i ulegają spękaniom na skutek silnego operowania słońca. Potrafią też z czasem blaknąć w miejscach, gdzie jest największe nasłonecznienie. Bardzo trudno jest dokonać ich reperacji, która wiąże się z malowaniem całego budynku. Nie zawsze udaje się tak pokryć farbą elewację, by nie było na niej widać śladów szpachlowania i wypełniania drobnych szczelin specjalnymi preparatami.