Urządzanie przedpokoju

garderobaPrzedpokój to pomieszczenie często lekceważone w trakcie urządzania wnętrz. Wydaje nam się ono najmniej istotne ze wszystkich pomieszczeń domowych, i pewnie tak jest, nie oznacza to jednak, że nie trzeba poświęcić mu trochę uwagi. Faktem jest, ze domownicy zdecydowanie najmniej czasu spędzają właśnie w przedpokoju, jednak trzeba pamiętać o tym, że przedpokój jest w pewnym sensie wizytówką całego domu, i każdy nasz gość na podstawie pierwszego wrażenia wyrabia sobie jakieś zdanie o mieszkańcach domu.

Jeśli więc w przedpokoju walają się na podłodze sterty butów, toreb, siatek, parasoli, a wieszak jest schowany pod bryłą płaszczy, pewnie taki widok nie zrobi na nim pozytywnego wrażenia. Oczywiście im więcej domowników, tym trudniej zachować w przedpokoju porządek i czystość (zwłaszcza zimą), ale zawsze można zadbać o podstawowy funkcjonalizm tego miejsca, stosując odpowiednie meble do przedpokoju.

Każde mieszkanie czy dom ma inny przedpokój, zdarzają się długie korytarze, w których stawiamy duże szafy, ale są też nieduże pomieszczenia, sprawiające, że trzeba ubierać się jeden po drugim, robiąc miejsce kolejnej osobie. Jeśli mamy do czynienia z tym drugim rozwiązaniem, warto zastosować jak najwięcej nawet bardzo płytkich, ale zamykanych szafek, półek, umożliwiających pochowanie najpotrzebniejszych rzeczy – butów, czapek, rękawiczek, kluczy itp.

Obowiązkowe elementy, meble w każdym przedpokoju to wieszak na okrycia wierzchnie, szafka na buty, szafka, skrzynka, szuflada lub pudełko na drobne akcesoria. Konieczne jest także lustro, aby móc się przejrzeć przed wyjściem. Dodatkowym atutem lustra jest też funkcja optycznego powiększania przestrzeni, najlepiej więc jest je zastosować na całej ścianie i upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

W przedpokoju oprócz mebli potrzebne jest także dobre oświetlenie, wyposażenie warto uzupełnić o wycieraczkę oraz wygospodarować miejsce na odstawienie butów, których nie możemy np. jesienią czy zimą od razu schować do szafki.