Urządzanie tarasu

tarasFunkcjonalność przydomowych tarasów doceniamy przede wszystkim w okresie letnim. Możliwość zorganizowania towarzyskiego spotkania lub rodzinnego obiadu na świeżym powietrzu pozwala na obcowanie z roślinami i zapewnia niezapomniany relaks. W zależności od rodzaju tarasu, mamy wiele możliwości wykończenia jego konstrukcji. Drewniane deski, ceramiczne płytki, naturalny kamień lub betonowe płyty tarasowe oferują różny wygląd tego miejsca. Wybierając okładziny tarasowe, powinniśmy brać pod uwagę ich specyficzne wymagania.

Drewno jest wytrzymałe pod warunkiem, że zwiększymy jego odporność impregnatami, chroniącymi deski przed czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami. Poza tym niezabezpieczone elementy drewniane ciemnieją i szybko tracą swój urok. Decydując się na płyty tarasowe z naturalnego kamienia, należy zwracać uwagę na rodzaj surowca. Miękkie kamienie nasiąkają wodą, która jest powodem erozji i niszczenia okładzin. Ostrożnie należy dobierać również płytki ceramiczne. Muszą być odporne na mróz, a ich faktura powinna zabezpieczać nas przed poślizgami, kiedy są zamoczone lub pokryte lodem.

Rodzaj okładzin jest często determinowany konstrukcją samego tarasu. Jeżeli chcemy położyć deski, to musimy posiadać betonowe legary, na których wsparte będą drewniane elementy. Płytki ceramiczne możemy położyć na tarasie betonowym. Taki taras powinien być wykonany szczególnie uważnie. Konieczne są spadki powodujące odpływ deszczówki. Inaczej woda przedostaje się przez fugi i po zamarznięciu zwiększa objętość, odrywając płytki. Dość uniwersalne w zastosowaniu są płyty tarasowe z kamienia, bowiem można je położyć na każdym tarasie.