Uszczelka – niezbędny element w przemyśle

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przemysłu spożywczego, maszynowego, elektrotechnicznego, czy farmaceutycznego bez specjalistycznych uszczelek gumowych bądź silikonowych. Budownictwo, motoryzacja, lotnictwo i wiele innych branż potrzebuje skutecznych i niedrogich uszczelnień. W zależności od wymagań technologicznych, stosuje się uszczelki wykonane z odpowiednich materiałów: gumy i silikonu. Oba surowce mają bardzo podobne właściwości w przypadku wody i powietrza. Różnice zaczynają się dopiero przy wysoce profesjonalnych uszczelnieniach, związanych z aktywnymi środkami chemicznymi. Oczywiście granice pomiędzy różnymi rodzajami silikonów i gum są bardzo płynne.

Idealna uszczelka samoprzylepna powinna być elastyczna i nie tracić tej właściwości zarówno w niskich, jak również wysokich temperaturach. Bardzo ważne jest, by była odporna na działanie czynników atmosferycznych, ozonu i promieni ultrafioletowych. Uszczelki gumowe powinny zachowywać się obojętnie wobec jak najszerszej gamy chemikaliów. Ważną cechą jest również zdolność do izolacji elektrycznej i mała odkształcalność. W praktyce nie ma materiału, który odznaczałby się równie dobrymi właściwościami we wszystkich kategoriach. Dlatego poszczególne uszczelki produkuje się z silikonowych i gumowych mieszanek, w zależności od potrzeb technologicznych.

W rzeczywistości jest bardzo dużo rodzajów gumy, które są zazwyczaj wytwarzane z wulkanizowanego kauczuku. W wyniku mieszania różnych polimerów z wypełniaczami uzyskuje się materiały o zupełnie przeciwstawnych właściwościach. Do produkcji uszczelek używa się zarówno lateks, czyli gumę z naturalnego kauczuku, jak i gumę syntetyczną. Silikony, czyli syntetyczne polimery krzemoorganiczne, służą do produkcji tak zwanych kauczuków silikonowych, których używa się do produkcji uszczelek.