Wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto urządza łazienkę. Oczywiście najwygodniejsze byłoby zastosowanie obu rozwiązań, ponieważ oba mają swoje liczne zalety. Na to mogą sobie jednak pozwolić tylko właściciele domów z dużą łazienką, którzy zresztą najczęściej korzystają z tego przywileju. Przy niedużych rozmiarach łazienek w blokach trzeba niestety dokonać wyboru, biorąc pod uwagę upodobania wszystkich członków rodziny.

Zalety prysznica

Kabina prysznicowa zajmuje mało miejsca, i to często jest przeważający argument za tym rozwiązaniem. Pozwala zaoszczędzić nie tylko przestrzeń, ale także czas i wodę (przy założeniu, że podczas namydlania kurek jest zakręcony).

Zalety wanny

Wanna jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, ponieważ można w niej wziąć zarówno odprężającą kąpiel, jak i szybki prysznic. Wannę docenią z pewnością rodziny z małymi dziećmi, które wprost uwielbiają zabawę w wodzie, wystarczy dać im ulubiona zabawkę i mogą przesiadywać w wannie godzinami. Można też kąpać razem rodzeństwo, oszczędzając wodę.

Na pewno najbardziej atuty wanny odczujemy w okresie jesienno-zimowym, kiedy gorąca kąpiel z ulubionymi olejkami pozwoli nam się rozgrzać i zrelaksować. Szybkie tempo życia przekłada się na stres, a w efekcie również problemy zdrowotne. Aby im zapobiec, trzeba nauczyć się dobrze odpoczywać. Pomocna może tu być wanna z hydromasażem, która zapewni nam odnowę biologiczną i ukoi zszargane nerwy.
Kąpiel w wannie można wzbogacić zabiegami pielęgnacyjnymi, kojącą muzyką, zapachem świec. Jest to czas w całości poświęcony naszemu ciału i duszy.
Wanna jest więc idealna dla rodzin z małymi dziećmi i osób, które lubią długie relaksujące kąpiele, również z hydromasażem. Z pewnością gorzej sprawdzi się w przypadku osób starszych, które wybiorą bardziej komfortową kabinę prysznicową.

Jedno wyjście wydaje się najbardziej wszechstronne – to wanna z parawanem wykonanym z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego. W ten sposób uzyskujemy swego rodzaju 2 w 1, oczywiście z pewnymi ograniczeniami.