Wykorzystanie uszczelek w przemyśle

Wszędzie tam gdzie pojawiają się podwyższone ciśnienia robocze płynów i gazów, tam potrzebne są odpowiednie uszczelnienia, które zapobiegną wyciekom. Oringi, simmeringi, X-ringi, V-ringi, uszczelniacze elementów obrotowych, uszczelniacze pokrywkowe, uszczelki silikonowe i kauczukowe, to jedynie wierzchołek góry elementów używanych do zapewnienia szczelności. Każdy z rodzajów uszczelnień przeznaczony jest do konkretnych zastosowań technicznych. W jednym przypadku wystarczy zwykła, silikonowa lub kauczukowa uszczelka, w innym trzeba sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania.

Specjalistyczne uszczelki i ich zastosowania

Oringi są to pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym, używane do zaciskowego uszczelniania węzłów, stosowane w napędach i sterowaniach hydraulicznych i pneumatycznych. W połączeniach statycznych można stosować zamiast ringów pierścienie o przekroju prostokątnym. Wałki obrotowe, w zespołach obrotowych maszyn i urządzeń, są uszczelniane za pomocą simmeringów. Elastyczne uszczelnienia czołowe ACA, VA, VS służą do uszczelnień napędów i sterowań hydraulicznych. Jednym z najczęstszych zastosowań uszczelnień ACA są obracające się wałki silników elektrycznych w artykułach gospodarstwa domowego. Wymieniając uszczelnienia techniczne, warto zauważyć bogatą ofertę produktów przeznaczonych do uszczelnień tłoka oraz uszczelnienia tłoczyska.

Przydatność różnego rodzaju uszczelnień technicznych jest uzależniona nie tylko od rodzaju i profilu, ale również od materiałów, z których zostały wykonane. Różnego rodzaju kauczuki (akrylonitrylowy, akrylonitrylowy uwodorniony, chloroprenowy, akrylowy, silikonowy i inne) zapewniają szczelność jedynie w określonym zakresie substancji chemicznych. Ważny jest nie tylko dokładny skład chemiczny substancji, ale również jej temperatura.