Wyposażenie służby zdrowia

łóżko szpitalnePolska służba zdrowia niestety wciąż jest niedofinansowana. Chociaż powstaje wiele nowych szpitali i przychodni, a część jest prywatyzowana i standardy obsługi i wyposażenia  się podnoszą, wciąż jest wiele do zrobienia.

Szpital to wielka machina, która do sprawnego funkcjonowania potrzebuje doskonałej kadry, dobrego zarządzania, lekarstw  oraz niezbędnego wyposażenia i sprzętu.

Wyposażenie konkretnych wyspecjalizowanych oddziałów szpitalnych,  bloków operacyjnych, SOR-u (Szpitalnego Oddziału Ratunkowego),  sali pacjentów, gabinetów lekarskich musi być w pełni profesjonalne i dopasowane do specyfiki danego miejsca.

Trudno wyobrazić sobie wyposażenie szpitala,  w którym brakuje mebli medycznych typu kozetki, leżanki, stoły i fotele zabiegowe, łóżka paliatywne, łóżka rehabilitacyjne, stanowiska do iniekcji, przewijaki, stoliki, szafki – najczęściej wykonane ze stali kwasoodpornej, łatwe do utrzymania w czystości i dezynfekcji.

Podstawą wyposażenia szpitali jest oczywiście sprzęt medyczny – m.in. do defibrylacji, monitorowania czynności życiowych, a także respiratory, ssaki, narzędzia chirurgiczne i wiele więcej, w zależności od oddziału.

Każdy szpital jest również wyposażony w nosze i wózki do transportu chorych, szyny do unieruchomienia złamań, kołnierze ortopedyczne, sprzęt do iniekcji, lampy operacyjne, sprzęt rehabilitacyjny, laski, kule, balkoniki, wózki inwalidzkie, a także rękawiczki ochronne, opatrunki specjalistyczne, strzykawki, maski,  parawany, stojaki na kroplówki, lekarstwa itd.

Pacjent udający się do szpitala ma prawo do profesjonalnej opieki medycznej oraz dostępu do nowoczesnych leków, odpowiedniego wyposażenia oraz indywidualnego podejścia, podobnie zresztą gdy udaje się do lekarza specjalisty czy też swojej przychodni i lekarza rodzinnego.

Wyposażenie gabinetów lekarskich

Gabinet lekarski, czy to w przychodni czy w szpitalu, to znacznie mniejsza skala, ale dla właściwego funkcjonowania również potrzebuje odpowiedniego wyposażenia w postaci biurka, fotela, krzesła dla pacjenta, szafek z lekami, parawanu, kozetki, stanowiska do iniekcji, ciśnieniomierza, specjalistycznego sprzętu uzależnionego od specjalności lekarza, słuchawek medycznych itd.