Wyroby ze stali i ich obróbka

Stal powstaje na skutek świeżenia surówki, czyli utleniania niepotrzebnych substancji. Stal jest wytwarzana w nowoczesnych instalacjach hutniczych, w których znajdują się piece łukowe, próżniowe, konwertorowe, które umożliwiają otrzymanie stali bardzo wysokiej jakości. Po wyprodukowaniu stal poddawana jest obróbce na gorąco (blachy gorącowalcowane), obróbce na zimno (blachy zimnowalcowane) oraz uszlachetnianiu.

Stal szlachetna powstaje po dodaniu odpowiednich metali, które zmieniają jej właściwości fizyczne i chemiczne. Poszczególne pierwiastki w różny sposób oddziałują na uszlachetnianą stal. Dodatek chromu zapewnia nierdzewność, nikiel daje kwasoodporność, molibden wzmacnia działanie chromu, a wanad uszlachetnia cały stop i zwiększa jego podatność na obróbkę.

Stal znajduje powszechne zastosowanie w rozmaitych dziedzinach. Przede wszystkim jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych, bez których nie można sobie wyobrazić nowoczesnego budownictwa. Poszczególne rodzaje stali są określane na podstawie właściwości fizycznych, chemicznych oraz charakterystyki technologicznej. Najpopularniejsze rodzaje stali to materiały o podwyższonej wytrzymałości, stale trudnordzewiejące oraz stale do produkcji rur.

Do popularniejszych wyrobów ze stali należą różnego rodzaju pręty, używane do produkcji kratownic poprzez spawanie lub zgniatanie lub służące jako podstawowy element rozmaitych konstrukcji. Często spotykane są różne zamknięte lub otwarte profile stalowe (stożkowe koła zębate), których nazwy pochodzą od przekroju: ceowniki, teowniki, płaskowniki, kątowniki i dwuteowniki.