Sprężyny są dość specyficznym produktem, który w zależności od typu może mieć naprawdę wyjątkowo zróżnicowane zastosowania. Elementy sprężynowe wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych, (na przykład w motoryzacji, w rolnictwie, przemyśle maszynowym, ciężkim, rolnictwie, budownictwie, przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, oświetleniowym, sprzęcie RTV i AGD – można by tak wymieniać jeszcze bardzo długo).
Zasada działania sprężyny jest dość prosta i jest znana gatunkowi ludzkiemu od kilkunastu tysięcy lat, kiedy to wykorzystywano ją w strzelaniu z łuku.
Sprężyna może gromadzić energię mechaniczną, pełnić funkcję amortyzacyjną poprzez tłumienie wstrząsów i wibracji, służyć do pomiarów siły (tę rolę spełniają siłomierze) itd. Do najpopularniejszych typów należą sprężyny naciskowe, naciągowe, skrętne, śrubowe, gazowe, zaworowe, pierścieniowe i wiele innych. Producenci zazwyczaj specjalizują się w kilku rodzajach sprężyn, zaopatrując stosowne firmy.
Każdy z nas w codziennym życiu używa sprzętów, mebli, maszyn i urządzeń, które nie mogłyby sprawnie funkcjonować bez zastosowania sprężyny, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są one obecne w materacach, kanapach, lampach, sprzęcie AGD, samochodach itd. Wykonuje się je ze specjalnego drutu sprężynowego, często na indywidualne zamówienie.