Gazowe piecyki łazienkowe
Podgrzewacze wody (popularnie określane mianem gazowych piecyków łazienkowych) typu przepływowego są bardzo ekonomiczne. Pobieranie gazu występuje tylko w momencie, kiedy pobierana jest ciepła woda. Piecyk uruchamia się, gdy odkręcimy kurek i przez urządzenie przepływa woda, natomiast wyłącza się z chwilą zakręcenia kurka. To daje dużą oszczędność. Nowoczesne piecyki łazienkowe są niezawodne, posiadają specjalne czujniki, które mogą zapobiec nieszczęściu, odcinając dopływ gazu w przypadku wykrycia jakichkolwiek anomalii. Ich zaletą jest niewątpliwie zapewnienie stabilnej temperatury ciepłej wody oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu ze względu na wspomniane wcześniej zabezpieczenia przed ulatnianiem się gazu. Gazowe podgrzewacze przepływowe wody są wydajne i łatwe w regulacji. Sprawnie przygotowują ciepłą wodę użytkową w domach, mieszkaniach czy lokalach użytkowych. Naprawą gazowych piecyków łazienkowych zajmują się wykwalifikowani serwisanci.
Pompy ciepła
Pompy ciepła są niezwykle ekonomicznymi i wysoce ekologicznymi źródłami naturalnego ciepła. Urządzenia tego typu są wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w zakładach przemysłowych czy biurach. Dużą zaletą pomp ciepła jest stabilizowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Pompy ciepła latem służą jako urządzenia klimatyzujące, a zimą jako grzewcze. Bardzo często urządzenia tego typu są wspierane przez rekuperatory, które odzyskują ciepło w systemach wentylacyjnych. Dzięki temu inwestorzy otrzymują naprawdę tanie grzanie domu w czasie chłodów i bardzo tanie chłodzenie w czasie upałów.
Sposób funkcjonowania pomp
Zasada działania pompy ciepła jest taka sama, jak lodówki czy zamrażarki. Z tą różnicą, że ciepło oddawane jest wewnątrz, a chłód na zewnątrz. Układ złożony ze sprężarki, skraplacza i parownika realizuje obieg termodynamiczny, który jest odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest odbierane poprzez wymienniki, w których znajduje się parujący czynnik roboczy w niskim ciśnieniu. Para trafia do sprężarki, która zwiększa ciśnienie i energię wewnętrzną. W skraplaczu para oddaje energię cieplną.
Pompy ciepła wymagają energii elektrycznej do napędzenia turbin, wymuszających obieg czynnika roboczego oraz zasilającej prace sprężarki. W praktyce spotyka się również pompy napędzane gazem lub olejem. Niezależnie od tego, w jaki sposób wymusimy obieg, to koszt uzyskania odpowiednich temperatur w pomieszczeniach jest relatywnie niski. Tanie grzanie nie powoduje jednocześnie powstawania dodatkowych spalin. Pompy ciepła zazwyczaj stosuje się do ogrzewania domów energooszczędnych.