Pościel warunkiem dobrego snu

Zdrowy sen jest podstawą właściwego wypoczynku. Jeżeli nie zapewnimy sobie wygodnego miejsca do spania, to stale będzie nam towarzyszyć rozdrażnienie i złe samopoczucie, wywołane niewyspaniem. Wygodne łóżko, delikatna pościel, dobrze dopasowana poduszka i kołdra stanowią podstawę właściwego odpoczynku. Warto pamiętać, że przesypiamy przeciętnie jedną trzecią część swojego życia, w związku z tym dbałość o właściwe warunki do spania powinna być naszym priorytetem.

Dobór pościeli

Najbardziej przyjazną tkaniną na pościel jest 100% certyfikowana bawełna. Jest ona delikatna, miła dla skóry, i przede wszystkim bezpieczna. Pozwala skórze oddychać. Podwyższona do 145 g/m2 gramatura tkaniny bawełnianej jest gwarancją trwałości i lepszej chłonności. Taka bawełna to też idealna tkanina na pościel dziecięcą, można ją prać w temp. 60 stopni bez uszczerbku na jakości. Istnieje wiele typów bawełny pościelowej, takie jak flanela, jersej, satyna, perkal, kora, adamaszek, więc jest w czym wybierać.

Jaka kołdra dla kogo?

Zmarzluchy z pewnością docenią kołdry wełniane i puchowe. Wełna doskonale wchłania pot, zapewnia ciepło i nie jest tak ciężka, jak jej puchowe odpowiedniki. Do wyrabiania kołder stosuje się wełnę owczą lub wielbłądzią. Niestety wełna działa niezwykle alergizująco i wiele osób nie może mieć z nią kontaktu. Dla alergików są produkowane specjalistyczne kołdry, wypełnione wkładem z anilany, czyli włókien akrylowych, nazywanych również sztuczną wełną. Antyalergiczne właściwości mają również wypełnienia poliestrowe. Sztuczne wypełnienia bywają nasączone substancjami, które wykazują właściwości bakteriobójcze i niszczą drobnoustroje, znajdujące się pomiędzy włóknami.

Duże znaczenie ma również dopasowanie kołdry do wymiarów łóżka. Kołdra powinna jedynie lekko wystawać poza obrys materaca, inaczej zachodzi ryzyko jej spadania i odkrywania śpiącej osoby. Równie ważne jest zapobieganie przegrzaniu. Lepiej jest spać pod kołdrą lżejszą, której nie będziemy w nocy odrzucać. Dlatego wiele osób używa różnych kołder na lato i na zimę. Nowoczesne kołdry wielosezonowe składają się z dwóch warstw. Latem można jedną odpiąć, zapewniając sobie lepszą przewiewność.